Światowe Dni Młodzieży

12 lipca 2016, 10:49

Już tylko kilka dni pozostało do przyjazdu ponad 500 pielgrzymów, którzy spędzą w Jaworznie pięć dni przed oficjalnymi uroczystościami  XXXI Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się z Krakowie z udziałem Papieża Franciszka. Jaworzno przygotowało dla mieszkańców i gości wiele atrakcji, m.in. koncerty, warsztaty i zwiedzanie miasta.

Jaworznianie przyjmą w swoich domach prawie 300 Włochów, 64 Ghańczyków, 73 pielgrzymów z Salwadoru, 38 obywateli USA, 30 Brytyjczyków i 9 mieszkańców Hong Kongu.

Warto pamiętać o tym, że wszystkie wydarzenia zorganizowane w ramach Światowych Dni Młodzieży będą ogólnodostępne dla mieszkańców.

Wszystkie Światowe Dni Młodzieży – według zamysłu ich inicjatora i patrona, św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Jaworzna – opierają się na jednej myśli biblijnej, która często nawiązuje do duchowości danego miasta – gospodarza ŚDM. Główny temat towarzyszy młodym ludziom nie tylko w ramach przygotowań, jego treść będą pogłębiać również podczas samego wydarzenia: w czasie katechez z biskupami, a także słuchając przemówień i homilii Ojca Świętego w czasie Wydarzeń Centralnych.

Ustanowienie Światowych Dni Młodzieży było kolejnym etapem troski Jana Pawła II o młodzież, którą wyrażał od pierwszych chwil swego pontyfikatu. Już podczas inauguracji swojego pontyfikatu, powiedział do młodych: 'Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją."

Tematem XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 są słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7). Ojciec Święty Franciszek wybrał na motto piąte z ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa w Jego Kazaniu na brzegu Jeziora Galilejskiego.

Harmonogram wydarzeń w ramach Światowych Dni Młodzieży:

21 lipca 2016 r. (czwartek) OWR Sosina

od godz. 13.00 – zajęcia plenerowe – w tym m.in. warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, wioska Słowian,

godz. 18.00 – Festiwal Narodów – Koncert Gospel
wystąpią: eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna, Chór Gospel Sound, Brian Fentress, Patrycja Gola, Gabriela Gąsior.

24 lipca 2016 r. (niedziela) Rynek

od godz. 15.00
- rozstrzygnięcie Konkursu Kulinarnego na Potrawę Regionalną,
- występy zespołów śpiewaczych,
- prezentacja rękodzieła artystycznego.

Kuba Fedak z zespołem

Koncert Folkowy
wystąpią: eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna, Jan Trebunia - Tutka z góralami