Nowe i bezpieczne

19 listopada 2012, 15:02

Urząd Miejski zamierza w najbliższym czasie wymienić samochód osobowy. Pojazd ma już 13 lat i przejechał ponad 303 tysiące kilometrów. Tylko w tym roku trafił już pięć razy do warsztatu samochodowego, a łączne nakłady finansowe na remonty i wymianę części w ciągu ostatnich czterech lat przekroczyły 30 tysięcy złotych. Nowy samochód trafi także do Straży Miejskiej.

Renault Laguna, bo to o nim mowa, lata świetności ma już dawno za sobą. Obecnie jest najstarszym samochodem w urzędzie i coraz częściej ulega awariom. Notorycznie psuje się zawieszenie, układ kierowniczy i skrzynia biegów. Samochód już kilkukrotnie psuł się w czasie podróży. Silnik nadaje się do kapitalnego remontu. Tylko w tym roku wizyty w serwisie kosztowały już ponad 7 tys. zł, a w ubiegłym blisko 10 tys. zł.

Podobna sytuacja ma miejsce w Straży Miejskiej, której samochody są na skraju możliwości technicznych, a do tego strażnicy dysponują tylko jednym oznakowanym autem.

- Utrzymanie tych samochodów staje się bardzo kosztowne. Niepokojące są zwłaszcza awarie, które zdarzają się coraz częściej. Dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie nowych modeli, które będą tańsze w utrzymaniu i eksploatacji. W perspektywie kilku lat to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie - tłumaczy Waldemar Łętowski, naczelnik Wydziału Administracji.

Pojazdy, które są w dyspozycji magistratu, najczęściej wykorzystywane są do dostarczania wniosków paszportowych do Katowic, wyjazdów pracowników urzędu do osób starszych i chorych w celu podpisania wniosków o wydanie dowodu osobistego, wyjazdów w sprawach przyznania dodatków mieszkaniowych, odbioru druków i innych materiałów urzędowych, jak również plakatowania na terenie miasta obwieszczeń i ogłoszeń. Dodatkowo samochody służą do codziennej obsługi wyjazdów służbowych prezydenta i jego zastępców, w tym obsługi delegacji wizytujących nasze miasto.

Oba samochody - radiowóz dla Straży Miejskiej oraz samochód dla Urzędu Miejskiego, będą zakupione w ramach przetargu. Na samochód dla Straży Miejskiej przeznaczona jest kwota 80 tys. zł, a dla Urzędu Miejskiego 75 tys. zł. Zakup odbędzie się zgodnie z prawem zamówień publicznych. Otwarcie ofert odbędzie się 22 listopada.

***

Zarówno Volkswagena Passata jak i Renault Traffica, które wraz z Laguną były służbowymi autami Urzędu Miejskiego, już nie ma. Oba zostały wystawione na przetarg i znalazły nowych właścicieli. Podobny los czeka Lagunę. VW Passat był autem, który w historii urzędu miał największy przebieg - 307 tys. km. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku Laguna ma szansę pobić ten rekord. Jeśli oczywiście nie przeszkodzi jej w tym kolejna usterka, która wyłączy ją z eksploatacji.