Obchody 77. Rocznicy Powołania Polskiego Państwa Podziemnego

26 września 2016, 14:29

Uroczysta Msza Święta w Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny rozpoczęła wczoraj obchody 77. Rocznicy Powołania Polskiego Państwa Podziemnego. We wtorek o godz. 12.00 w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie odbędzie się dalsza część uroczystości.

Nabożeństwo z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów oraz por. Stanisława Nowakowskiego stanowi pierwszą część tegorocznych obchodów 77. Rocznicy Powołania Polskiego Państwa Podziemnego. W imieniu władz miasta we Mszy świętej uczestniczyła również Monika Bryl - Zastępca Prezydenta oraz  Ewa Sidełko - Paleczny - Sekretarz Miasta.

We wtorek 27 września o godz. 12:00 w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie przy ul. Mickiewicza 2 - rozpocznie się druga część uroczystości. W trakcie obchodów harcerze złożą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. W Teatrze Sztuk natomiast odczytany zostanie referat por. Stanisława Nowakowskiego - prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Następnie młodzież zaprezentuje program artystyczny. Zaproszeni goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia.

Do udziału w obchodach zapraszają Prezydent Miasta Jaworzna, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Jaworznie oraz Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej Oddział w Jaworznie.

***

27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa - Służba Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach - nie tylko - II wojny światowej. Obok pionu wojskowego - Armii Krajowej - i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament - Rada Jedności Narodowej, a zwłaszcza rozległa, obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje, działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, nie mający odpowiednika nigdy i nigdzie aparat rzeczywiście Polskiego Państwa Podziemnego - od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.
Więcej informacji o Polskim Państwie Podziemnym można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej - www.pamiec.pl