Polskie Państwo Podziemne

27 września 2016, 15:09

We wtorek, 27 września w Jaworznie odbyły się uroczystości związane z obchodami 77. Rocznicy Powołania Polskiego Państwa Podziemnego. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz, kombatanci oraz harcerze. W czasie obchodów okolicznościowe przemówienie wygłosiła Zastępca Prezydenta Miasta - Monika Bryl.

W trakcie dzisiejszych obchodów harcerze złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. W Teatrze Sztuk odczytano referat por. Stanisława Nowakowskiego - prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Następnie zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez młodzież, a zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia.  W uroczystościach udział wzięli m.in.: Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej Oddział w Jaworznie - Rafał Soból, Poseł na Sejm RP - Dariusz Starzycki oraz Michał Potoczny - Senator RP.

- Spotykamy się w dniu, który jest dla nas Polaków - symbolem naszej wielkiej siły. Siły, która 77 lat temu obudziła w narodzie gotowość i wolę walki. Obywatele - stając po stronie ojczyzny, dokonali wówczas fundamentalnego wyboru - rozpoczęli wspólną bitwę o utrzymanie ciągłości państwa i życia Polaków - mówiła zastępca prezydenta Monika Bryl. -  Pamięć o bohaterach tamtego okresu jest wciąż żywa w naszych myślach i na zawsze pozostanie świadectwem siły naszego narodu i znakiem niewygasłej nadziei.

***

27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa - Służba Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach - nie tylko - II wojny światowej. Obok pionu wojskowego - Armii Krajowej - i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament - Rada Jedności Narodowej, a zwłaszcza rozległa, obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje, działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, nie mający odpowiednika nigdy i nigdzie, aparat rzeczywiście Polskiego Państwa Podziemnego - od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa. Więcej informacji o Polskim Państwie Podziemnym można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej - www.pamiec.pl

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek