Konferencja na temat przemocy

26 listopada 2012, 13:03

„Jaworzno stawia na rodzinę – Słowo rani bardziej niż ręka” - to hasło dobiegającego końca  projektu, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Konferencja podsumowująca projekt, który  realizowany jest w Jaworznie od września, odbędzie się 5 grudnia, o godz. 9:00, w sali obrad Urzędu Miejskiego.

Program skierowany jest przede wszystkim do osób doświadczających przemocy psychicznej w rodzinie. Głównymi celami prowadzonych działań jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie, poszerzenie wiedzy na temat jej skutków, zapobieganie powielaniu złych wzorców rodzinnych i środowiskowych, propagowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich oraz zwiększenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. W ramach projektu rozszerzono także dostęp do pomocy specjalistycznej w dni wolne od pracy oraz realizację programów profilaktyczno - edukacyjnych mających na celu udzielenie specjalistycznej pomocy.

Wszyscy zainteresowani tematyką projektu mogą wziąć udział w konferencji, jednak ze względów organizacyjnych konieczne jest potwierdzenie udziału w niej, do 30 listopada pod numerami telefonu:  604-97-36-82; 666-83-25-71

Poniżej szczegółowy plan konferencji:

• 9:00 – 9:10
    Rozpoczęcie konferencji – uroczyste otwarcie przez Prezydenta Miasta Jaworzna
  • 9:10 – 9:20
    Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pn.: „Spojrzenie na przemoc z różnych perspektyw” oraz rozdanie nagród. Prezentacja nagrodzonych prac.
  • 9:20 – 10:05
    Wykład - „Jak trudno to zobaczyć – jak trudno o tym powiedzieć” – rzecz o przemocy psychicznej.
    Liliana Krzywicka – kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach.
  • 10:05 – 10:50
    Wykład
    „Przemoc psychiczna - konsekwencje dla rozwoju dziecka”.
    dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik – Ordynator Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego SUM Centrum Pediatrii w Sosnowcu.
  • 10:50 – 11:20
    Przerwa kawowa
  • 11:20 – 12:05
    Wykład
    „Podstawowe zagadnienia w pracy terapeutycznej z osobami po przemocy emocjonalnej”.
    Beata Birnbach – nauczyciel konsultant Regionalny Ośrodek Metodyczny Metis.
  • 12:05 – 12:50
    Wykład
    „Trudności instytucjonalne w pomocy osobom doświadczającym przemoc”.
    Renata Durda  kierownik Pogotowia "Niebieska Linia".
  • 12:50 – 13:20
    Podsumowanie projektu przeciwdziałania przemocy w rodzinie pn.
    „Jaworzno stawia na rodzinę – słowo rani bardziej niż ręka”.
    Katarzyna Kotulska, Edyta Jamróz – Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju
    „Ex Animo”, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jaworznie.
  • 13:20 – 13:30
    Zakończenie konferencji