Wysokie notowania śląskiej Policji

26 listopada 2012, 13:32

Prawie 60 proc. mieszkańców województwa śląskiego uważa, że Policja skutecznie walczy z przestępczością a niemal 3/4 ankietowanych czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Tak wynika z Polskiego Badania Przestępczości, które było wykonane na zlecenie Komendy Głównej Policji.

W ramach prowadzonych badań, mieszkańców miast województwa śląskiego zapytano, jakich zagrożeń w pobliżu swojego miejsca zamieszkania obawiają się najbardziej. Dwie piąte respondentów – 41,3% - wskazuje na włamania do mieszkań, piwnic lub samochodów. Rzadziej wymieniane są napady i rozboje – 29,8% - i niszczenie mienia przez wandali - 25,3%. Około jedna czwarta mieszkańców Śląska mówi także o lęku przed agresją: ze strony grup młodzieży – 24,4% - oraz osób pijanych lub narkomanów - 22,6%. Ponad jedna piąta respondentów obawia się także brawurowo jeżdżących kierowców - 21,5%.

Jednocześnie większość ankietowanych z naszego województwa - 73,9% - czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w okolicy swojego miejsca zamieszkania. A ponad połowa – 54,9% - nie unika pewnych ulic, miejsc lub ludzi z obawy o swoje bezpieczeństwo. Wynika to m.in. z tego, że jedna czwarta ankietowanych - 26,9% - widuje piesze lub zmotoryzowane patrole Policji w pobliżu swojego miejsca zamieszkania co najmniej raz w tygodniu, a około jedna piąta badanych wskazuje na widywanie policjantów co najmniej raz w miesiącu - 21,2%. Zbliżony odsetek – 20,2% - widuje patrole kilka razy w tygodniu, a 8,1% mieszkańców Śląska widuje policjantów codziennie.

Podsumowując...

Więcej informacji można znaleźć na witrynie Bezpieczeństwo w Jaworznie.