Podatki nieznacznie, ale w górę

30 listopada 2012, 14:30

Na wczorajszej sesji radni podjęli uchwały o stawkach podatków lokalnych w 2013 roku. Zgodnie z ich decyzją opłaty te ulegną w Jaworznie, podobnie jak w większości miast Polski, niewielkiej zmianie.

Z przyjętych przez radnych dokumentów wynika, że stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych w przyszłym roku wzrosną średnio o około 6 proc. Mimo podwyżek, w porównaniu z innymi gminami, jaworznickie stawki podatków można zaliczyć do jednych z niższych w regionie.

- Główną przyczyną wprowadzenia tych zmian jest fakt, iż chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju miasta, a - jak pokazują prognozy - z roku na rok do budżetu wpływa coraz mniej dotacji ze źródeł zewnętrznych - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert.

Podstawową opłatą, którą płacimy na rzecz gminy jest podatek od gruntów oraz budynków. Obecnie stawka np. za metr kwadratowy mieszkania wraz z udziałem w gruncie wynosi 74 grosze. W 2013 r. będzie o 23 grosze wyższa. Oznacza to, że właściciel mieszkania o powierzchni 50 mkw wraz z udziałem w gruncie 26 mkw. zapłaci w przyszłym roku 42,02 zł podatku - o 2,78 zł więcej niż dotychczas, co w przeliczeniu na kwartał daje zaledwie 0,7 zł więcej.

Nieco wyższe podatki od budynków zapłacą też przedsiębiorcy prowadzący w nich działalność gospodarczą. Dla przykładu miesięczna rata podatku za budynek o powierzchni 100 mkw. przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej na działce o powierzchni 300 mkw. wzrośnie o nieco ponad 10 zł.

Na podwyższenie stawek podatków zdecydowały się niemal wszystkie polskie miasta. Jednak w Jaworznie, mimo około 6-procentowego wzrostu opłat lokalnych, i tak stawki te będą niższe niż w sąsiednich gminach. Dla przykładu podatek za 1 mkw. mieszkania u nas wyniesie 70 groszy, w Rybniku będą to – 72 grosze, a w Sosnowcu i Tychach - 73 grosze.