Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Po spotkaniach z mieszkańcami

3 grudnia 2012, 15:28

W ubiegłym tygodniu na osiedlu Jeziorki odbyło się ostatnie z cyklu 18 spotkań Prezydenta Miasta z mieszkańcami w sprawie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Spotkania to element kampanii informacyjnej, która objęła swym zasięgiem całe miasto. Już wkrótce do mieszkańców trafi również specjalny folder informacyjny, w którym w szczegółach zostanie opisany nowy system.

- Chcemy, by nowe zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach były jak najmniej kłopotliwe dla wszystkich. Jednak sprawne wdrożenie nowego systemu uzależnione jest również od wiedzy, jaką mieszkańcy na ten temat będą posiadać. Dlatego, by rozwiać wszelkie wątpliwości spotykaliśmy się z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach - tłumaczy prezydent Paweł Silbert.

Podczas spotkań mieszkańcy Jaworzna mieli doskonałą okazję zapoznać się z rozwiązaniami, które nie są lokalnym pomysłem, ale obowiązkiem wynikającym z ustawy. Efektem bezpośrednich rozmów z jaworznianami jest m.in. zmiana terminów uiszczania opłaty za śmieci - o co wnioskowali sami mieszkańcy.

Wszelkie pytania na temat nowego systemu można kierować na adres e-mail: odpady@mznk.jaworzno.pl lub pod numer telefonu: 32 / 745-10-47. Już wkrótce ruszy także nowa odsłona strony internetowej Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, która będzie stanowić swoiste kompendium wiedzy na temat gospodarki odpadami w naszym mieście.

***
ŚMIECI W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

  • Czy w przypadku, gdy dzieci studiują i mieszkają poza domem, ale są zameldowane w Jaworznie, należy za nie uiszczać opłatę za wywóz śmieci?

Właściciel nieruchomości ma obowiązek uwzględnić w deklaracji tylko osoby faktycznie zamieszkujące w danej nieruchomości. Jeżeli jeden z członków rodziny studiuje i przez okres przynajmniej trzech miesięcy nie przebywa w danej nieruchomości, nie ma obowiązku uwzględniać go w deklaracji.

  • Czy zmieni się częstotliwość wywozu śmieci?

Częstotliwość wywozu śmieci dla domów jednorodzinnych nie ulegnie zmianie. Jednak w przypadku zabudowy wielorodzinnej zostanie lepiej zorganizowany system selektywnej zbiórki odpadów poprzez ustawienie pojemników do selektywnej zbiórki przy kontenerach na odpady zmieszane. Odbiór tych pojemników będzie następował niezwłocznie po napełnieniu. Nowością będzie odbiór odpadów zielonych. Natomiast wywóz odpadów wielkogabarytowych tak jak do tej pory odbywać się będzie raz na kwartał (zgodnie z harmonogramem) zarówno dla domów jednorodzinnych jak i dla zabudowy wielorodzinnej.

  • Co zrobić z odpadami, np. wielkogabarytowymi lub "zielonymi", jeśli - zgodnie z harmonogramem - są one wywożone dopiero za jakiś czas?

Każdy mieszkaniec Jaworzna będzie mógł we własnym zakresie i całkowicie za darmo oddać odpady do punktów selektywnej zbiórki. W mieście powstaną punkty zbierania odpadów, które ułatwią mieszkańcom oddawanie odpadów wielkogabarytowych, odpadów zielonych, zużytych opon, akumulatorów, przeterminowanych lekarstw oraz sprzętu RTV i AGD.

  • Czy w wymaganiach ofertowych nie można zastrzec konieczności dostarczenia kubła?

Zgodnie z zapisami ustawy wyposażenie nieruchomości w pojemnik na odpady zmieszane jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Gmina może jedyne zaproponować - w ramach usługi dodatkowej - wyposażenie nieruchomości w pojemnik za dodatkową opłatą.

  • Jeśli dana osoba będzie posiadać kubeł 240 l, to czy musi wypełnić go w całości?

Nowy system nie przewiduje limitu w odbiorze odpadów komunalnych. Jeżeli pojemnik nie zostanie zapełniony w całości, to i tak zostanie odebrany. Ponadto nie ma pewności czy jeżeli obecnie dana nieruchomość jest wyposażona w pojemnik o pojemności 240 l, to po złożeniu deklaracji dalej będzie jej przysługiwał taki sam kubeł. Jeżeli w danej nieruchomości zamieszkują dwie osoby, to będzie przysługiwał im pojemnik o pojemności 120 l oraz będą mieli możliwość pobrać dodatkowe worki na odpady zmieszane w odpowiednich punktach.

  • Czy kubeł 240 l można zamienić na dwa mniejsze?

Istnieje taka możliwość. Jeżeli w nieruchomości zamieszkują cztery osoby, to przy składaniu deklaracji właściciel określi czy chce posiadać jeden kubeł o pojemności 240 l czy dwa o pojemności 120 l.

  • Co stanowi odpad niebezpieczny?

Do odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach domowych zaliczamy: zużyte baterie i akumulatory, zużyte oleje odpadowe, zużyte świetlówki oraz sprzęt oświetleniowy, odpady zawierające materiały zakaźne (igły ze strzykawek), przeterminowane lekarstwa, opakowania po chemikaliach, lakierach, pestycydach itp., zużyty sprzęt elektroniczny.

  • Co stanie się z obecnymi kubłami?

Pojemniki, w które obecnie wyposażone są nieruchomości, są własnością firmy, która na dzień dzisiejszy zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych i to ona zdecyduje co z nimi zrobi.

  • Co stanie się jeśli mieszkaniec nie wypowie umowy?

Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypowie umowy z przedsiębiorcą, który dotychczas zajmuje się odbiorem odpadów i złoży kolejną deklarację może się okazać, iż będzie musiał zapłacić gminie oraz przedsiębiorcy, który odbiera od niego odpady.

  • Czy gmina może zróżnicować stawki - więcej za osoby dorosłe, a mniej za dzieci?

Ustawa wyraźnie mówi, że gmina może określić tylko dwa rodzaje stawek, tj. stawkę podstawową dla osób, które nie prowadzą zbiórki selektywnej oraz stawkę obniżoną dla właścicieli, którzy będą prowadzić selektywną zbiórkę odpadów.

  • O ile gmina się wzbogaci na nowym systemie?

Gmina nie będzie czerpać zysków z nowego systemu gospodarki odpadami. Ustawa wyraźnie mówi, że cała kwota jaka zostanie zebrana od mieszkańców musi być przekazana na system gospodarowania odpadami i nie ma możliwości przeznaczenia tych opłat na inne cele.

  • Jeżeli mieszkaniec gromadzi popiół w popielniku, to w jaki sposób będzie mógł się go pozbyć?

Jeżeli chodzi o utylizację odpadów powstających w procesie spalania w domach prywatnych sposób odbioru tych odpadów nie ulegnie zmianie. Takie odpady można wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Należy jednak pamiętać, aby odpady zostały wcześniej odpowiednio wystudzone - pozwoli to uniknąć uszkodzenia pojemnika i poniesienia ewentualnych kosztów jego wymiany bądź naprawy.

  • Czy gmina będzie kontrolować tych, którzy nie złożyli deklaracji?

Gmina będzie posiadała spis wszystkich właścicieli nieruchomości i będzie na bieżąco kontrolować czy dany właściciel złożył deklaracje oraz czy prowadzi selektywną zbiórkę odpadów (jeżeli to wcześniej zadeklarował) oraz czy postępuje zgodnie z zapisami ustawy oraz uchwał Rady Miejskiej w Jaworznie.