Jak uniknąć zamrożenia wody?

7 grudnia 2012, 14:25

© Natali_ua - Fotolia.com

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przypomina o zabezpieczeniu instalacji wodnokanalizacyjnej przed mrozem. Ochrona wodomierzy i przyłączy przed niskimi temperaturami nie jest trudna, ani kosztowana, a dzięki prostym działaniom możemy uniknąć kłopotliwych sytuacji.

Poświęcenie niewielkiej ilości czasu, użycie odpowiednich materiałów, które często zalegają nam bez wykorzystania w domu, pozwala zapobiec zamarznięciom na  sieci.

- Wodomierze często znajdują się w nieogrzewanych pomieszczeniach. Brak właściwego zabezpieczenia może skutkować zamarznięciem wody na przyłączu, "rozsadzeniem" wodomierza przez lód, a w efekcie wyciekiem wody - tłumaczy Sławomir Grucel, rzecznik prasowy MPWiK. - Takie zdarzenia mogą powodować także kilkudniowe przerwy w dostawie wody do budynku.

Dlatego w okresie zimowym dobrze jest podnieść temperaturę pomieszczeń, w których zamontowane są liczniki. Należy także dopilnować, by okna w piwnicach były prawidłowo zamknięte oraz zaizolować wszelkie szczeliny przed napływem zimnego powietrza. Natomiast same wodomierze wystarczy owinąć ciepłymi tkaninami, a do ochrony rur wykorzystać coraz częściej spotykane w sklepach z materiałami budowlanymi osłonki wykonane z pianki poliuretanowej. W budynkach, które nie są zamieszkałe w okresie zimowym, należy spuścić wodę z całej instalacji.

Jeżeli już niestety dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu (tzn. dojdzie do jego uszkodzenia skutkującego utratą szczelności i wyciekami wody), całe zdarzenie należy bezzwłocznie zgłosić do wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod bezpłatnym numerem telefonu 994.

- Wówczas MPWiK dokona wymiany wodomierza. Jednak może się to okazać usługą odpłatną - dodaje Sławomir Grucel.