Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Jaworzno wspiera program "Segreguję - nie widzę przeszkód"

2 marca 2017, 14:00

Pojemniki na odpady na terenie jaworznickiego Urzędu Miejskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zostały oznaczone naklejkami w alfabecie Braille’a. To działanie wynikające z zaangażowania Miasta w zainicjowany przez ENERIS program "Segreguję - nie widzę przeszkód" usuwający bariery w  segregowaniu odpadów wśród niewidomych i  słabowidzących. Jego ogólnopolska inauguracja miała miejsce w grudniu w Jaworznie.

Jaworzno - pierwsze w Polsce, pierwsze w Europie  

Od połowy lutego mieszkańcy Jaworzna z niepełnosprawnością wzroku mogą korzystać z ułatwień w segregowaniu odpadów w przestrzeni miejskiej. Dzięki specjalnemu oznaczeniu pojemników na odpady, które zostało wprowadzone na terenie Urzędu Miejskiego, MBP, PKM oraz MPWiK osoby niewidome i słabowidzące mogą w pełni samodzielnie odróżnić pojemniki na różne frakcje odpadów. Inicjatywa jest częścią programu "Segreguję - nie widzę przeszkód", autorskiego projektu ENERIS, firmy odbierającej i  zagospodarowującej odpady, będącej udziałowcem MPO w Jaworznie.

- Najbardziej efektywnym sposobem segregowania odpadów jest sortowanie ich u źródła, to jest przez mieszkańców. Naszym celem jest jednak nie tylko promowanie segregowania, ale także zniesienie barier, które wciąż istnieją w tym obszarze wśród dużej części naszego społeczeństwa - osób niewidomych i  słabowidzących - powiedział Michał Bogacki, Dyrektor ds. Operacyjnych w MPO w Jaworznie. 

Poza napisami w alfabecie Braille’a rodzaj odpadów na naklejkach określają jednoznacznie proste piktogramy oraz kontrastowe kolory. Dzięki takiemu wykonaniu, oznaczenia są w pełni czytelne nie tylko dla osób niewidomych i niedowidzących, ale również dla osób starszych oraz nieumiejących jeszcze czytać dzieci.

- Za duże usprawnienie codziennego życia osób niewidomych i niedowidzących uważam popularyzowanie alfabetu Braille’a i stosowania wersji kontrastowej - tym razem na naklejkach, które zostały umieszczone na pojemnikach do segregacji odpadów. Dobrze, że zarówno nasi mieszkańcy, jak też instytucje i spółki miejskie będą miały możliwość samodzielnego dbania o ekologię - mówi zastępca prezydenta miasta Tadeusz Kaczmarek.

Jaworzno było pierwszym polskim miastem, w którym ogłoszono program "Segreguję - nie widzę przeszkód". Jest to pierwszy w Europie projekt wspierający samodzielność osób niewidomych i niedowidzących w obszarze segregowania odpadów poprzez wprowadzenie oznaczeń na pojemnikach. W jego grudniowej inauguracji uczestniczyli przedstawiciele jaworznickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, jednego z patronów projektu.

Hasło "Segreguję - nie widzę przeszkód” z każdym dniem zyskuje na rozpoznawalności, a kryjąca się za nim idea zniesienia barier w segregowaniu odpadów wśród osób niepełnosprawnych zdobywa kolejnych zwolenników. Pojemniki oznaczone naklejką w  czarno-żółtym kolorze znajdują się już w wielu miejscach Polski. Miasta, w  których można je spotkać, są na bieżąco dodawane na stronie grupa-eneris.pl/naklejki

Przyłącz się do programu i oznacz naklejką swój pojemnik!

Każda osoba, która chce oznaczyć naklejką pojemnik na odpady w swojej okolicy, otrzyma ją zupełnie bezpłatnie. Wystarczy zgłosić się do Centralnego Biura Obsługi Klienta ENERIS, pisząc na adres mailowy ok@grupa-eneris.pl, bądź dzwoniąc pod numer telefonu 801 00 38 38. Pod wskazany adres zostanie wysłany zestaw sześciu naklejek przeznaczonych do oznaczenia pojemników z różnymi rodzajami odpadów (bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie, zmieszane).


 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek