Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja 2017, 14:00

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

Z okazji 226. rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji z 3. maja 1791 r., w środowy poranek, pod jaworznickim Pomnikiem Niepodległości zebrali się przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, kombatanci, delegacje zakładów pracy, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, jaworznicka młodzież oraz mieszkańcy.

Tegoroczny obchody tradycyjnie poprzedziła Msza Św. w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny. Oficjalną część uroczystości, która rozpoczęła się tuż po godzinie 10.00, zainaugurował uroczysty przemarsz orkiestry oraz uczestników pod Pomnik Niepodległości, gdzie wygłoszono okazjonalne przemówienia. Zastępca Prezydent Tadeusz Kaczmarek w swoim przemówieniu mówił m.in. o przełomowym charakterze i współczesnym kontekście dokumentu uchwalonego 3 maja 1791 r.:

- Przyjmując konstytucję trzeciomajową udowodniliśmy całemu światu, że to właśnie Polska staje się wzorem parlamentaryzmu. Wyznaczyliśmy nowe standardy tworzenia nowoczesnego Państwa i poczucia współodpowiedzialności za dobro ojczyzny. Konstytucja 3 Maja nie uratowała naszej niepodległości. Na wolne, silne, nowoczesne i sprawiedliwe państwo nasi Ojcowie musieli poczekać jeszcze wiele lat, przez które nie czekali bezczynnie - przelewali krew w powstaniach, zrywach narodowych i wojnach. Ale nam, współczesnym dane jest żyć w ojczyźnie o jaką walczyli twórcy tej Konstytucji i następne pokolenia. - mówił podczas uroczystości Zastępca Prezydenta Tadeusz Kaczmarek. - Będąc tu dzisiaj z Państwem, z delegacjami, pocztami sztandarowymi, mieszkańcami Jaworzna możemy być dumni, że w sposób świadomy, jako wolni ludzie obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja. Z roku na rok odchodzą od nas świadkowie i uczestnicy walki o Polskę. Ludzie, dzięki którym możemy świętować nasze narodowe rocznice, wielkie wydarzenia. W styczniu tego roku odszedł kapitan Stanisław Nowakowski "KLON", prezes jaworznickiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Nasz przyjaciel, zasłużony dla miasta Jaworzna, wspaniały człowiek, godny naśladowania, prawy, trzymający się zasad. Człowiek nie godzący się na niesprawiedliwość, zakłamanie i fałsz.

Po programie artystycznym pt.: "Nauczmy się na pamięć tego kraju" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 im. Konstytucji 3 Maja w Jaworznie, wręczono nagrody laureatom II Międzyszkolnego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Symbolach i Barwach Narodowych, zorganizowanego przez Gimnazjum Nr 1 w Jaworznie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna. Następnie delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Po ceremonii odbyło się tradycyjne spotkanie władz miasta z kombatantami w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek