I Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka Archetti

2 maja 2017, 14:44

Zdjęcia dzięki uprzejmości A.Tury

Za nami prawdziwa uczta dla melomanów. Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka Archetti przyciągnęła do Jaworzna wielu utalentowanych muzyków. Uczestnicy konkursu mieli okazję podjąć współpracę z profesjonalną orkiestrą smyczkową i zdobyć doświadczenie w niełatwej roli solisty występującego na scenie z całym zespołem, a nie tylko z akompaniatorem.

O laur zwycięstwa w konkursie walczyło 19 utalentowanych muzyków młodego pokolenia.

- Mamy marzenie, aby konkurs realizować co dwa lata. Chodzi nam o to, aby przede wszystkim wspominano nas jako dobrego organizatora. - mówi Dyrektor "Archetti" Marzenna Synowiec. - Dzięki takim wydarzeniom budujemy prestiż jaworznickiej kultury i dajemy szansę młodym muzykom na rozwijanie swoich talentów pod okiem profesjonalistów.

Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna. Nagrodę Grand Prix - skrzypce mistrzowskie z Artystycznej Pracowni Lutniczej Michała Różaka, zdobyła Kamila Malczyk. Zwyciężczyni wyjątkową nagrodę wręczył zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek. Gratulacje oraz pozostałe nagrody wręczone zostały w dwóch kategoriach:

Grupa I
I nagroda - nie przyznano
II nagroda Alanis Alvarez
II nagroda Liber Justyna
III nagroda - nie przyznano

Grupa II
I nagroda Biśta Magdalena
I nagroda Solarz Kacper
II nagroda Majcherczyk Małgorzata
III nagroda - nie przyznano

Uczestnicy konkursu poddani zostali ocenie Jury w następującym składzie:

• Przewodniczący Jury dr hab. prof. AM Szymon Krzeszowiec Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
  • dr hab. prof. AM Łukasz Błaszczyk Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • dr hab. prof. AM Robert Kabara Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

- Należy szczególnie podkreślić oryginalną formułę tego konkursu. Polega ona na tym, że młodzi skrzypkowie, najzdolniejsza młodzież z całej Polski, występuje bez udziału pianisty, natomiast z udziałem orkiestry kameralnej Archetii. - zaznacza Przewodniczący Jury dr hab. prof. AM Szymon Krzeszowiec.- To są najzdolniejsze dzieci, najzdolniejsi młodzi ludzie, którzy poświęcają większość swojego wolnego czasu na zgłębianie sztuki skrzypcowej, jednego z najtrudniejszych instrumentów do opanowania. My oceniamy wiele elementów gry. Staramy się też znaleźć osobowość. Nie wszyscy są tacy sami. Staramy się być bardzo uważni i sprawiedliwie oceniać występy. Oceniamy wirtuozerię, oceniamy wrażliwość i piękno dźwięku.

Uczestnicy konkursu mieli również okazję do poszerzenia wiedzy i doskonalenia swojego warsztatu w czasie zajęć, które przeprowadzili dla nich członkowie Jury. Oprócz uczestników taką szansę otrzymali też uczniowie jaworznickiej Szkoły Muzycznej i szkół muzycznych z miast ościennych.

28 kwietnia br., na sali koncertowej w siedzibie Archetti w Jaworznie, odbył się wyjątkowy koncert Kwartetu Śląskiego i Archetti. W skład Kwartetu wchodzą Szymon Krzeszowiec - I skrzypce, Arkadiusz Kubica - II skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela. Repertuar zespołu to ponad 400 utworów, znaczna ich część pochodzi z XX i XXI wieku. Wszyscy członkowie zespołu oprócz koncertowania na najważniejszych światowych estradach, na co dzień dzielą się również swoją wiedzą i umiejętnościami, jako wykładowcy między innymi na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Zdjęcia dzięki uprzejmości A.Tury

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek