Grypa atakuje!

7 stycznia 2013, 10:34

© Porechenskaya - Fotolia.com

W związku z wystąpieniem na terenie kraju przypadków zachorowań na grypę typu A/H1N1 (tzw. świńską grypę), należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad, które pozwolą ustrzec się przed zakażeniem. Główny Inspektorat Sanitarny jako najważniejsze uważa wykonywanie prostych czynności higienicznych.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę należy przede wszystkim:

• unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne;
  • w przypadku wystąpienia objawów grypy (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) niezwłocznie skontaktować się z lekarzem;
  • zakrywać chusteczką ust i nosa podczas kaszlu i kichania;
  • często myć ręce z użyciem wody i mydła;
  • unikać dotykania oczu, nosa i ust, gdyż wirusy i bakterie często przenoszą się w momencie kontaktu dłoni ze skażonymi powierzchniami.

W okresie nasilenia infekcji grypowych, przebywając w dużych skupiskach ludzkich (np. w poczekalniach przychodni), dodatkowo można zabezpieczyć się używając jednorazowych maseczek, które można nabyć w aptekach i sklepach medycznych na terenie miasta.

Szczegółowego poradnictwa na temat świńskiej grypy udziela Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach:
faks: 32 351 23 18
e-mail: pwis@wsse.katowice.pl

Więcej informacji na temat grypy A/H1N1 można znaleźć w przygotowanym poradniku Państwowego Wojewodzkiego Inspektora Sanitarnego: