Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zdrowe wakacje

30 czerwca 2017, 08:41

fot. www.fotolia.com

fot. www.fotolia.com

Trwa sezon wakacyjny i wielu jaworznian, wraz z rodzinami, wybiera się na odpoczynek w różne zakątki kraju lub za granicę. Warto pomyśleć o tym, aby z wakacji wrócić nie tylko wypoczętym, ale i zdrowym. Przegrzanie, poparzenia słoneczne, odwodnienie, to najczęstsze przypadłości wakacyjne, którym z powodzeniem można zapobiec.

Wystarczy zabrać ze sobą podstawowe leki i przestrzegać kilku prostych reguł, dzięki którym możemy uniknąć podczas urlopu wielu, związanych ze zdrowiem, stresujących sytuacji. O czym powinni pamiętać jaworznianie wybierający się na wczasy?

- Przede wszystkim pacjenci powinni zabrać ze sobą leki, które zażywają na stałe. Trzeba też pamiętać, aby ich zapas był odpowiedni do długości wyjazdu. Dostęp do specjalistów poza miejscem naszego zamieszkania jest utrudniony  i poszukiwanie lekarzy konkretnych specjalności nie tylko naraża nas na stres ale i stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia fizycznego - mówi Izabela Berkowska, lekarz pediatra, specjalista medycyny rodzinnej pracująca w Zespole Lecznictwa Otwartego.

Warto też pamiętać, aby mieć przy sobie informację, jeśli cierpimy na jakąś chorobę, szczególnie gdy wyjeżdżamy sami. Osobie chorej na cukrzycę, która zasłabnie, z pewnością służby medyczne pomogą lepiej i szybciej, jeśli będzie miała np. na ręce opaskę z informacją na temat swojej choroby.

Specjaliści polecają też, aby zaopatrzyć się w kilka podstawowych leków, dostępnych bez recepty.  W naszej podręcznej apteczce powinny się znaleźć m.in. leki przeciwgorączkowe. 

- Dla dzieci warto je wziąć również w postaci czopków, które sprawdzą się szczególnie w przypadku wymiotów, gdy doustne podanie jest mniej skuteczne - radzi lek. Izabela Berkowska. - Poleca się również, aby zaopatrzyć się leki przeciw biegunce, preparaty łagodzące skutki poparzeń słonecznych, środki opatrunkowe i odkażające skórę oraz środki zabezpieczające przed ukąszeniami i łagodzące ich skutki.

Gdy trzeba iść do lekarza

Czasem jednak nasza wakacyjna apteczka nie wystarcza i musimy udać się do lekarza.

- Jeśli wybierasz się na wakacje w kraju zabierz koniecznie ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający Twoją tożsamość. To pozwoli personelowi medycznemu na sprawdzenie danych i ubezpieczenia. Jeżeli jedziesz z dziećmi, zabierz ich książeczkę zdrowia i dokument tożsamości, lub, w przypadku gdy ich nie posiadają, zapisz i podaj przed wizytą ich numer PESEL. Osoby, które mają pod opieką dzieci, których nie są opiekunami prawnymi powinny też poprosić rodziców lub opiekunów prawnych o spisanie upoważnienia wraz z numerem telefonu. To znacznie ułatwi procedurę rejestracji - mówi Lidia Legutko, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Zespole Lecznictwa Otwartego.

- W przypadku gdy dziecko było w szpitalu i ma kartę informacyjną, trzeba pokazać ją lekarzowi. Podobnie, jeśli posiadamy wyniki wymazów czy posiewów, aby dobrać np. najlepszy antybiotyk. Musimy pamiętać, że specjalista, który przyjmuje nas, lub nasze dzieci, nic o nas nie wie, dlatego należy mu powiedzieć o niedawno przebytych chorobach, lekach które zażywaliśmy i, co jeszcze ważniejsze, które zażywamy w chwili wizyty. Trzeba też pamiętać i zgłosić na jakie leki jesteśmy uczuleni, lub źle reagujemy. To zdecydowanie ułatwi pracę lekarza i postawienie dobrej diagnozy, co z kolei daje większą szansę skutecznego i szybkiego wyleczenia - dodaje lek. Izabela Berkowska.

Przed wyjazdem na wakacje do krajów Unii Europejskiej warto zgłosić się do Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona do darmowej opieki medycznej na terenie całej Unii Europejskiej, a także Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Pozwala jednak leczyć się wyłącznie w placówkach publicznych. W ramach EKUZ nie można też liczyć na transport sanitarny (np. powrót do kraju) czy ratownictwo górskie. Takie świadczenia może zagwarantować nam dodatkowa polisa. Taka polisa zazwyczaj jest również niezbędna jeśli wyjeżdżamy poza wyżej wskazane państwa, dlatego warto zapytać organizatora wypoczynku (lub ambasadę, jeśli wyjeżdżamy na własny rachunek) o zasady świadczeń medycznych w wybranym kraju.

Zadbaj o zdrowie przed wyjazdem

Trudno przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm na zmianę miejsca czy klimatu, ale z pewnością trzeba przed wyjazdem uważać na swoje zdrowie i wyleczyć się, jeśli coś nam dolega.  Na pewno należy, pod kątem medycznym, przygotować się do wyjazdu zagranicznego.

- Jeśli zmieniamy klimat, a co za tym idzie florę bakteryjną otoczenia, warto już na kilka dni przed wyjazdem, jak i w jego trakcie, zażywać probiotyki zawierające kultury drożdży saccharomyces boulardii. Gdy przebywamy w gorącym klimacie, gdzie mocno się pocimy i jesteśmy narażeni na przegrzanie, zabierzmy ze sobą elektrolity i pamiętajmy o spożywaniu dużej ilości płynów - mówi lek. Izabela Berkowska.

Specjaliści podkreślają, aby regularnie, nawet co pół godziny, poić dzieci. Dużo powinny też pić osoby starsze. Z kolei w przypadku przegrzania poleca się kąpiele ochładzające co 12 minut.

Uwaga na odwodnienie

Odwodnienie mogą spowodować wymioty lub biegunka, dlatego powinny wzbudzić naszą czujność. 

- Pamiętajmy, że dzieci bardzo szybko tracą płyny. Pierwsze objawy odwodnienia to osłabienie, apatia, a jeśli odwodnienie jest związane z ekspozycją na słońce to dodatkowo zaobserwujemy m.in. rumień i przegrzaną skórę - podaje lek. Izabela Berkowska.

Klasycznymi objawami odwodnienia są ponadto podsuszone i lub suche śluzówki jamy ustnej, zmniejszona ilość oddawanego moczu, a w wypadku znacznego odwodnienia osłabione napięcie skóry. W takim przypadku należy bez zwłoki udać się do lekarza.

Egzotyczne kierunki

Coraz więcej Polaków na miejsce wypoczynku wybiera egzotyczne kierunki. Do takich wyjazdów należy przygotować się z dużym wyprzedzeniem - nie tylko sprawdzić zasady opieki zdrowotnej i wykupić polisę, ale i zweryfikować w Sanepidzie jakie szczepienia i na ile przed wyjazdem powinniśmy wykonać. Raczej nie są to destynacje, na które powinniśmy wybierać się z najmniejszymi dziećmi. W tropikach jesteśmy narażeni na różne egzotyczne, ciężkie choroby, z którymi nasze organizmy, a szczególnie delikatne organizmy dzieci, sobie nie radzą.

- Zwracam uwagę, że dzieci, szczególnie do drugiego roku życia, przechodzą wiele szczepień, zgodnie z kalendarzem szczepień, który jest ułożony przez specjalistów i jeśli w niego ingerujemy i zaburzamy dodatkowymi  sczepieniami, powinniśmy skonsultować się z Wojewódzką Poradnią Konsultacyjną ds. Szczepień lub z Sanepidem - radzi lek. Izabela Berkowska.

***

Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie: spółka medyczna z Jaworzna, realizująca kompleksowe usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, opieki specjalistycznej oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej. ZLO realizuje świadczenia medyczne na terenie całego miasta w Miejskich Centrach Medycznych: Leopold (ul. Grunwaldzka 235), Kościuszko (Plac Górników 5a), Podłęże (al. Piłsudskiego 80), Szczakowa (ul. Koszarowa 1), Podwale (ul. Nosala 5), Osiedle Stałe (ul. Tysiąclecia 85), Ciężkowice (ul. Zawiszy Czarnego 11), Łubowiec (ul. Katowicka 59), Jeleń (ul. Wygoda 60), Byczyna (ul. Nauczycielska 4). ZLO zatrudnia ponad 250 osób, w tym: ponad 100 lekarzy, przeszło 90 pielęgniarek i blisko 60 pracowników pozostałego personelu medycznego (rejestratorki, rehabilitanci, asystentki stomatologiczne).