Przynieśli ze sobą kadzidło, mirrę i złoto. Dzień Objawienia Pańskiego, powszechnie znany jako święto Trzech Króli, był znakomitą okazją do ugoszczenia mędrców ze wschodu, również w Jaworznie.
- W naszym mieście przyjęliśmy nieco inną konwencję, postoju Trzech Króli. Ponieważ w naszym mieście jest Wspólnota Betlejem, dom Betlejem, więc nie mamy przemarszu króli, tylko ich postój. Oni spotykają się tutaj z mieszkańcami, by następnie, za kilka godzin, wyruszyć w dalszą drogę, oddać pokłon Dzieciątku i złożyć swoje dary – mówi ksiądz Mirosław Tosza, opiekun Wspólnoty Betlejem.
Organizatorami akcji są bezdomni zrzeszeni we Wspólnocie Betlejem. To właśnie członkowie tej organizacji wcielili się w role Kacpra, Melchiora i Baltazara, a także wędrownych pasterzy, którzy dbali o to by z szopki nikt nie wrócił głodny, ani zmarznięty.
- Chcemy przez obsadzenie tych biblijnych ról osobami bezdomnymi podkreślić, że ubodzy też mają swoje dary do przekazania. Człowiek zbiera się w sobie i staje na nogi, gdy żyje dla kogoś - podkreśla ksiądz Tosza.
- Ja gram pasterza, do moich obowiązków należy opieka nad owcami i osiołkiem. Poza tym parzenie herbaty, kawy oraz częstowanie ciastkiem, cukierkiem – mówi p. Jacek, mieszkaniec "domu Betlejem".
Dla wielu mieszkańców odwiedzanie miejskiej szopki staje się nieodłącznym elementem świąt. Żywe zwierzęta i uśmiechnięci królowie, to wielka atrakcja, ale także miejsce spotkać i integracji całych rodzin.
- My co roku przyjeżdżamy tutaj na Rynek i oglądamy żywą szopkę. Dzisiaj, przy święcie, też – przed obiadem, taka atrakcja dla dzieci.
- Bardzo ładna jest szopeczka.
- Byliśmy w ubiegłym roku i to już jest tradycją.
- Co jest najfajniejsze? Baranki, owieczki, no wszystko!
- Ta szopka to taki dodatek. Najpierw świętujemy w kościele, uroczyście... , a że tu jest taka dodatkowa atrakcja, to tylko przyklasnąć!
Mamy nadzieję, że Trzej Królowie zechcą odpocząć w Jaworznie również za rok, na odnowionej już płycie Rynku. Tymczasem liczymy, że spełnią się składane nam przez nich życzenia.
- Poprawy życia; żeby było lepiej
- Życzę ludziom miłości... Żeby mieli ją, jeden dla drugiego.
- Wszystkiego dobrego w nowym roku, mniejszego bezrobocia...
Inscenizacją świątecznej szopki Wspólnota Betlejem rozpoczęła obchody stulecia swojego domu. Warto pamiętać, że te, wchodzące w swoje aktorskie role osoby często potrzebują również naszego zainteresowania i pomocy – nie tylko „od święta”.