Diabetycy świętują. Profilaktyczny piknik na Jeziorkach

3 września 2017, 16:55

Profilaktyczny piknik na Jeziorkch

Dzisiaj w Jeziorkach odbył się profilaktyczny piknik integracyjny, podczas którego zachęcano jaworznian do profilaktyki zdrowotnej. Organizatorem wydarzenia był Zespół Lecznictwa Otwartego wraz z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków - Koło w Jaworznie. W imprezie wzięli udział prezydent Paweł Silbert wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, na święto Diabetyków przybyli również parlamentarzyści.

Tematem przewodnim wydarzenia była choroba cywilizacyjna - cukrzyca. Po uroczystej Mszy Świętej, dla uczestników spotkania ZLO przygotował kupony na badania profilaktyczne, z których zainteresowani wybrać mogą dwa najbardziej potrzebne (hemoglobina glikowana, glukoza na czczo, kreatynina, badanie ogólne moczu). Dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą badania te mogą być badaniami kontrolnymi, dla pozostałych zaś badaniami przesiewowymi umożliwiającymi wczesne wykrycie zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Obecny na pikniku personel medyczny ZLO namawiał do skorzystania z możliwości przeprowadzenia badań przesiewowych w kierunku cukrzycy, ponieważ jak pokazują statystyki, u ponad połowy chorych nie występują objawy. Badania te będzie można wykonać bezpłatnie we wszystkich placówkach ZLO (MCM Leopold, MCM Kościuszko, MCM Podłęże, MCM Jeleń, MCM Byczyna, MCM Jeleń, MCM Ciężkowice, MCM Łubowiec, MCM Osiedle Stałe, MCM Podwale) do 30 września br.

Podczas imprezy można było również skorzystać z konsultacji dietetycznej. Dietetyk służył pomocą zarówno osobom chorującym na cukrzycę, jak i innym zainteresowanym skuteczną profilaktyką przeciwcukrzycową.

ObrazekObrazekObrazekObrazek