Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Ścieki kontrolowane

14 stycznia 2013, 08:40

Ruszyły kolejne kontrole posesji - mieszkańców odwiedzają funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz pracownicy wodociągów. A wszystko po to, by uświadomić jaworznianom jak duży wpływ na środowisko ma prawidłowe odprowadzanie ścieków i podłączanie się do kanalizacji.

Końcem roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadziło kolejna dużą akcję informacyjną poświęconą podłączeniu do sieci kanalizacyjnej. Dzięki niej - tylko w samym grudniu - zawarto blisko 240 umów. Łącznie na dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zakwalifikowało się ponad 2,3 tys. mieszkańców. Jednak to wciąż mało, gdyż projekt zakłada, że do kanalizacji podłączy się 3 tys. gospodarstw domowych. Ponadto znana jest liczba domów, które już teraz mogą korzystać z kanalizacji.

- Mowa tu o gospodarstwach, które mają techniczną możliwość podłączenia się do kanalizacji, jednak z różnych względów tego unikają - wyjaśnia Sławomir Grucel, rzecznik prasowy MPWiK.

Jednym z powodów mogą być środki finansowe, jednak przy udziale dotacji Prezydenta Miasta, a także dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nie powinny one stanowić dużej bariery.

- Większym ograniczeniem w tej sprawie mogą być przyzwyczajenia i brak ekologicznej świadomości. Ludzie nie chcą się włączać, bowiem opróżniają szambo sporadycznie. Oznacza to, że większość z nich jest nieszczelna, a ścieki trafiają do środowiska. Tolerując ten stan tolerują zanieczyszczanie środowiska naturalnego - tłumaczy Sławomir Grucel.

Według danych MPWiK posesji nie objętych projektem, które już teraz mogą podłączyć się do sieci jest ok. 490. Dlatego też to do nich w pierwszej kolejności skierowani zostaną strażnicy miejscy. Funkcjonariusze sprawdzą m.in. prawidłowość funkcjonowania przydomowych zbiorników oraz częstotliwość ich opróżniania oraz czy właściciele nieruchomości posiadają umowy oraz bieżące dowody wpłat za opróżnianie szamb. Ponadto towarzyszący im  pracownicy MPWiK będą zachęcać jaworznian do podłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a także sprawdzać czy ścieki są odprowadzane w sposób legalny.  

Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Jaworzna, wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek zapewnienia na niej utrzymania czystości i porządku, m.in. poprzez przyłączenie posesji do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Ustawodawca zaznaczył, że podłączenie do kanalizacji nie jest wymagane jedynie w przypadku, gdy budowa sieci lub przyłącza jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona lub nieruchomość wyposażona jest w przydomową oczyszczalnię ścieków. W pierwszym przypadku istnieje jednak obowiązek wyposażenia posesji w bezodpływowy zbiornik nieczystości ciekłych.

Jednak zgodnie z nowym regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Jaworzna, na właścicielach zbiorników bezodpływowych ciążą dodatkowe obostrzenia i obowiązki. Przepisy mówią m.in. że właściciele nieruchomości posiadający zbiorniki bezodpływowe zobowiązani są do:

  • zgłoszenia ich do ewidencji prowadzonej przez Gminę w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej,
  • zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych (podobnie jak na kontener na odpady stałe),
  • dokonywania rocznych przeglądów zbiorników wynikających z przepisów ustawy Prawo budowlane.

Ponadto nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości z częstotliwością dostosowaną do ilości zużytej wody i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika, zwłaszcza wynikający z jego przepełnienia, wykluczający zanieczyszczenie gleby i wód podziemnych oraz zapobiegający powstawaniu procesów gnilnych w zbiorniku, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Za nieprawidłowe odprowadzanie ścieków może grozić kara nawet do 10 tys. zł.