Premier Beata Szydło w Jaworznie

18 września 2017, 12:58

Makieta Szybu Grzegorz

Makieta Szybu "Grzegorz"

Szyb Grzegorz powstanie na terenie Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie. Z tej okazji Premier Beata Szydło w poniedziałek, 18 września br., wzięła udział w oficjalnym przekazaniu terenu pod jego budowę. Kopalnia Sobieski należy do spółki Tauron Wydobycie.

W wydarzeniu wzięła udział Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski, Prezesi Tauron PE Filip Grzegorczyk i Tauron Wydobycie Zdzisław Filip, a także przedstawiciele spółek energetycznych grupy Tauron, parlamentarzyści i władze kościelne. W konferencji i uroczystym wytyczeniu osi pod nową inwestycję wzięli udział również przedstawiciele władz miast: Prezydent Paweł Silbert wraz z zastępcami - Moniką Bryl i Tadeuszem Kaczmarkiem oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Więckowski i wiceprzewodnicząca Anna Lichota.

Szyb Grzegorz powstanie na terenie Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie. Inwestycja ma wyeliminować wydobycie podpoziomowe, podnosząc poziom bezpieczeństwa górników. Nowy szyb ma mieć 7,5 m średnicy i 870 m głębokości. W pierwszej fazie będzie on pełnił rolę szybu wentylacyjno - wdechowego. W 2023 r. ma zacząć pełnić fukcję zjazdową.

Za budowę szybu będzie odpowiedzialne konsorcjum Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (lider) oraz Konsorcjum - Famur Pemug. Prace podzielono na trzy etapy. Pierwsza faza ma objąć budowę szybku i wieży szybowej, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu i otworów temperaturowych.

Kolejne etapy to likwidacja obiektów po okresie głębienia w zakresie: instalacji mrożeniowej, otworów mrożeniowych i temperaturowych, kołowrotów, zsypni, magazynu urobku, stanowiska mycia kół samochodowych, estakad rurowych i kablowych. W poprzednich latach Tauron zbudował ulicę prowadzącą do projektowanego szybu.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek