Dotacje dla organizacji pozarządowych

17 stycznia 2013, 11:37

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku miasto wspiera działalność organizacji pozarządowych. We wtorek - 15 stycznia - zostały podpisane umowy ze świetlicami środowiskowymi, które będą realizowały projekty związane z opieką nad dziećmi. W sumie cztery organizacje dostaną na ten cel prawie 300 tys. zł, a ogólna kwota, jaką miasto przeznaczy w 2013 roku na wsparcie stowarzyszeń z sektora NGO, wyniesie 2,7 mln zł.

Umowy z przedstawicielami organizacji podpisał Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki.

- Jak co roku staraliśmy się, aby większość jaworznickich konkursów została rozpatrzona już pod koniec grudnia. Pozwala to na szybkie rozdysponowanie dotacji, a dzięki temu organizacje mogą szybciej rozpocząć realizację swoich projektów. Podpisanie umów już w styczniu pozwala również stowarzyszeniom na stabilną działalność i ciągłość realizacji wykonywanych przez nie zadań - mówi prezydent Starzycki.

W tym tygodniu umowy o przyznanie dotacji podpisali przedstawiciele Stowarzyszenia Równych Szans „Sigma”, na projekt pn. „Bezpieczna Przystań 2013”, Klubu Inteligencji Katolickiej, na projekt "Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo; projektem, który nieustannie się urzeczywistnia; przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta - II edycja" oraz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Brata Alberta, na program „Ile dzieci, tyle nadziei”.

Świetlice środowiskowe, które otrzymały dotacje, znajdują się w dzielnicach: Śródmieście, Podłęże, Pieczyska i Szczakowa. Głównym zakresem ich działalności jest organizowanie dzieciom i młodzieży czasu wolnego po lekcjach w roku szkolnym oraz podczas ferii zimowych i wakacji. Każda świetlica zapewnia dzieciom co najmniej jeden posiłek, pomaga w nauce oraz zapewnia zajęcia edukacyjno - rekreacyjne z elementami profilaktyki.

- Dzięki dotacjom i podpisywanym umowom przekazujemy do realizacji organizacjom pozarządowym część zadań, które są niezwykle ważne i istotne dla mieszkańców Jaworzna - wyjaśnia prezydent Dariusz Starzycki. - Umowy to efekt kilkumiesięcznej pracy poszczególnych organizacji oraz Urzędu Miejskiego.

Mimo że większość konkursów została już rozstrzygnięta, do 8 lutego można jeszcze starać się o dofinansowanie projektów z zakresu ekologii i kulturoznawstwa. Dodatkowo w tym roku ogłoszony będzie konkurs z zakresu przeciwdziałania patologiom i uzależnieniom, na zorganizowanie pozalekcyjnych zajęć sportowych. O trwających i zakończonych już postępowaniach można przeczytać w zakładce Organizacje Pozarządowe.

ObrazekObrazekObrazek