I miejsce Jaworzna w konkursie ECO-MIASTO

8 listopada 2017, 16:15

W organizowanym po raz piąty ogólnopolskim projekcie ECO-MIASTO, którego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę, Jaworzno zdobyło I miejsce w kategorii: mobilność zrównoważona. Nagrodę z rąk Ambasadora Francji Pierre’a Lévy’ego odebrał Prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Do piątej edycji projektu zgłosiły się 63 miasta. W sześciu kategoriach konkursowych, organizatorzy otrzymali 93 formularze zgłoszeniowe. Z woj. śląskiego startowało dziewięć miast. Jaworzno do projektu zgłosiło się w kategorii zrównoważona mobilność. Oprócz lauru konkursowego, nasze miasto otrzyma na miesięczne testy elektryczny samochód Renault ZOE.

- Jury doceniło nasze zaangażowanie w elektromobilność, a także projekt pierwszej w Polsce bezkolizyjnej Velostrady - mówi Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna. - Kolejne autobusy elektryczne wyjeżdżają na trasy, powstają nowe punkty ładowania, pracujemy nad wdrożeniem do ruchu autonomicznych pojazdów, elementy infrastruktury rowerowej i rekreacyjnej wypełniają krajobraz miasta - oczywiście to tylko wycinek naszej pracy nad zrównoważoną mobilnością. Cieszę się, że nasze pomysły zdobywają uznanie w prestiżowych konkursach - podkreśla prezydent Silbert.

Uroczyste ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbyło się 8 listopada podczas Międzynarodowej Konferencji "INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Organizatorami projektu są: Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie - Fundacją LafargeHolcim.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek