Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Warsztaty ZLO za nami

22 listopada 2017, 09:30

Warsztaty ZLO za nami

Warsztaty ZLO za nami

Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe są w Europie najbardziej rozpowszechnionym problemem zdrowotnym związanym z pracą. Tym właśnie zagadnieniom poświęcona była prelekcja i warsztaty zorganizowane 21 listopada br. przez Zespół Lecznictwa Otwartego i poświęcone osobom czynnym zawodowo wykonującym pracę w obciążeniu statycznym tj. głównie pracę siedzącą lub stojącą.

Było to drugie spotkanie ZLO z mieszkańcami Jaworzna w ramach akcji: "Edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki schorzeń narządu ruchu oraz zdrowego stylu życia". Zadanie finansowane jest ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Jaworzna.

- Zespół Lecznictwa Otwartego po raz kolejny zaangażował się w akcję mającą na celu poprawienie stanu zdrowia i samopoczucia jaworznian. Dwa tygodnie temu podobne spotkanie odbyliśmy z seniorami i ich opiekunami, a to zaledwie jedna z wielu inicjatyw w zakresie profilaktyki zdrowia realizowanych przez ZLO. Jestem przekonany, że zaangażowanie w tym zakresie gminnej spółki, którą jest ZLO przyczyniło się do wysokich not, które osiągnęło Jaworzno w rankingu wydatków na ochronę zdrowia, a w szczególności wydatków na programy profilaktyki zdrowotnej, gdzie zajęliśmy 4 miejsce w Polsce. To również doskonała okazja, aby podziękować włodarzom miasta za ich zaangażowanie w prozdrowotną politykę - powiedział otwierając spotkanie Bogdan Pieprzny, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego w ZLO.

Problem niemal połowy Polaków

Niemalże 24 proc. pracowników z państw UE skarży się na bóle kręgosłupa, a 22 proc. na bóle mięśniowe. Schorzenia te są jeszcze bardziej powszechne w nowych państwach członkowskich, jak Polska, gdzie występują z częstością odpowiednio 39 i 36 proc.

- Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe związane z pracą obejmują upośledzenie czynności i zmiany budowy mięśni, stawów, ścięgien, więzadeł, nerwów, kości i miejscowego układu krążenia krwi.  Schorzenia dotyczą głównie kręgosłupa, szyi, ramion i kończyn górnych, choć mogą również obejmować kończyny dolne - mówi Piotr Waziński, magister fizjoterapii, jeden z prowadzących prelekcję i warsztaty ZLO.

Za typowe czynniki prowadzące do powstawania dolegliwości mięśniowo-szkieletowych uważa się brak aktywności fizycznej, charakter wykonywanej pracy oraz narażenie na drgania mechaniczne. Wśród czynników ryzyka związanych z wykonywaną pracą wymienia się również użycie znacznej siły (podnoszenie, przenoszenie, ciągnięcie ładunków), obciążenie statyczne, powtarzalność ruchów oraz wymuszoną pozycję ciała. Każda praca  – zarówno ta w pozycji siedzącej, stojącej jak i praca fizyczna - wykonywana przez dłuższy czas oraz w niewłaściwy sposób może wywoływać zmęczenie oraz dolegliwości mięśniowo-szkieletowe.

Co robić, żeby nie bolało …

- Sposobów jest wiele - przekonywała podczas spotkania Aleksandra Duda, magister fizjoterapii, współprowadząca prelekcje i warsztaty ZLO - Najlepszy miks to reorganizacja stanowiska pracy, stosowanie przerw w pracy statycznej i ćwiczeń przy biurku, aktywność fizyczna poza pracą oraz (przy zdiagnozowanych schorzeniach przewlekłych) systematyczna fizjoterapia.

Ból kręgosłupa i problemy ze wzrokiem, to często wynik źle zorganizowanego stanowiska pracy. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę pracownicy biurowi i ich pracodawcy?  Żeby uniknąć bóli kręgosłupa, stawów i ogólnego dyskomfortu podczas pracy przy komputerze  należy wyposażyć biurko tak, by wszystkie najważniejsze sprzęty znajdowały się w zasięgu ręki. Trzeba też zapewnić  taką wysokość siedziska, by możliwe było oparcie stóp na podłodze i tak dobrać wysokość krzesła i biurka, aby podczas pisania na klawiaturze ręce tworzyły kąt prosty. Najlepiej poszukać biurka z regulacją wysokości. Powinno też być na tyle szerokie, by móc umieścić monitor w odpowiedniej odległości na wprost oczu. Jeśli nie spełnia tych wymagań, trzeba dokupić przystawkę. Krzesło lub fotel powinny mieć funkcje regulacji wysokości i kąta nachylenia oparcia. Pozwoli to nie tylko dobrać odpowiednią wysokość siedziska do biurka, ale i dopasować oparcie do kształtu pleców – powinno być ono lekko wygięte do przodu i podpierać mocno odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Należy też zapewnić  komfortową dla pracy temperaturę pokojową w otoczeniu i zadbać o odpowiednie oświetlenie, zgodne z obowiązującymi normami. Równie ważną rolę jak biurko i krzesło spełnia monitor. Najlepszy dla wzroku jest monitor ciekłokrystaliczny (w przypadku tradycyjnych warto doposażyć go w specjalny filtr). Idealna odległość ekranu od oczu to 40 -75 cm. Monitor powinien być  ustawiony na wprost oczu, tak by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Ekran nie może też stać na wprost okna – należy ustawić go bokiem, w odległości co najmniej metra. Optymalne miejsce na klawiaturę to ok. 10-15 cm od krawędzi biurka, by było miejsce na nadgarstki. Aby je dodatkowo chronić  warto też położyć przed myszką specjalną podkładkę.

Aktywność fizyczna - najlepsze lekarstwo

Aby aktywność fizyczna przyniosła korzyści - w tym złagodziła lub nawet wyeliminowała bóle kostno-mięśniowe - należy pamiętać, aby ćwiczyć regularnie, docelowo minimum trzy razy w tygodniu, stopniowo zwiększając czas i intensywność ćwiczeń. Do ruchu trzeba dobrze się przygotować się. Jak? Oto zasady, które przedstawiła podczas prelekcji Aleksandra Duda:
 

Zasady bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej:

 • Zacznij powoli, od niewielkich wysiłków, można rozpocząć nawet od krótkiego spaceru.
 • Pamiętaj, że rozpoczęcie lub powrót do aktywności po długiej przerwie powinno przebiegać z rozwagą i umiarem, po uprzedniej konsultacji medycznej (szczególnie jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą lub masz w ogóle problemy ze zdrowiem).
 • Ćwicz systematycznie, pomimo początkowych trudności.
 • Nie przeceniaj swoich możliwości.
 • Dostosuj formę ruchu do własnych upodobań, tak, aby aktywność sprawiała ci przyjemność.
 • Pamiętaj o zasadzie, że małymi krokami można również dojść daleko.
 • Rozpoczynaj ćwiczenia powoli, stopniowo (np. co tydzień) zwiększając ich intensywność. Nie zapomnij o wyciszeniu na koniec.
 • Szanuj swoje ciało, nie bagatelizuj jego sygnałów, które Ci wysyła.
 • Nie zniechęcaj się. Wbrew pozorom, utrzymanie dobrej kondycji niekoniecznie wiąże się z poświęceniem na to dużej ilości czasu i finansów. Zależy głównie od samodyscypliny i systematyczności powtarzanych czynności. Wraz z wiekiem najczęściej spada motywacja do regularnego wykonywania ćwiczeń fizycznych, a właśnie wtedy są one nam najbardziej potrzebne.
 • Znajdź sobie towarzystwo, nawzajem dodacie sobie otuchy, zachęcicie się wzajemnie.
 • Pij wodę, nie odwadniaj organizmu.
 • Postaw sobie jakiś realny cel i kiedy już go osiągniesz, spraw sobie jakąś przyjemność.
   
ObrazekObrazekObrazek