Dzisiaj w Klubie NIKO w Byczynie odbyła się debata społeczna na temat bezpieczeństwa osób starszych. Na spotkaniu byli obecni funkcjonariusze Policji i Straży Pożarnej, którzy porozmawiali z seniorami na temat ich bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięła udział zastępca prezydenta Monika Bryl, a także wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Anna Lichota.
Zwracamy się do mieszkańców z apelem o szczególną ostrożność i informujemy, jak nie dać się oszukać!
Jak działają sprawcy?
"Fałszywy policjant" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
***
Najczęstsze sposoby oszustw:
NA POLICJANTA
Rozmówcy informują, że prowadzona jest tajna akcja i osoba, do której dzwonią musi pomóc w jej przeprowadzeniu. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.
PAMIĘTAJ!
Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji. Policja nigdy nie prosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Tak zachowują się tylko przestępcy.
NA WYPADEK
Rozmówcy informują osobę, do której dzwonią, że jej najbliższy spowodował wypadek drogowy. Rozmówca przestawia się jako policjant i żąda pieniędzy w zamian za pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej, "polubowne" załatwienie sprawy, dla adwokata itp.
PAMIĘTAJ!
Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Rozłącz się. W miarę możliwości skontaktuj się telefonicznie z członkiem rodziny, który rzekomo miał wypadek drogowy, dzwoniąc na jego numer telefonu.
NA WNUCZKA
Oszust dzwoni na telefon domowy i przekonuje osobę, z którą rozmawia, że jest jej wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z rodziny. Informuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy (spłata długu w banku, zakup towaru po okazyjnej cenie, leczenie). Po pieniądze ma zgłosić się znajomy, gdyż on sam nie może przyjechać. Po jakimś czasie znajomy "wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary po pieniądze.
PAMIĘTAJ!
Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Nie działaj w pośpiechu, nie ulegaj presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Rozłącz się. Potwierdź informację u innych członków rodziny, kontaktując się z nimi telefonicznie.