Otwieramy nowe placówki

24 stycznia 2013, 08:34

W ubiegłym tygodniu w mieście oficjalnie otwarto dwa nowe obiekty. Pierwszym z nich jest filia biblioteki publicznej w Jeleniu, która przeniosła się ze strażnicy na ul. Celników do Domu Kultury. Drugi to gabinet terapeutyczny EEG Biofeedback, który funkcjonuje w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Podłężu.

Na otwarciu nowej siedziby biblioteki pojawili się m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek, radni Rady Miejskiej, dyrekcja i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Jelenia.

Goście oprócz zwiedzenia nowej filii mieli okazję poznać bogatą historię placówki oraz obejrzeć występ artystek zarówno młodego pokolenia z zespołu "Jaworowe Ludki", jak i nieco starszych wokalistek z zespołu "Jelenianki".

Dzień wcześniej prezydent Kaczmarek uczestniczył także w otwarciu innej nowoczesnej placówki - gabinetu terapeutycznego EEG Biofeedback, który oparty jest na wyspecjalizowanej technice komputerowej, a jego celem jest usprawnienie i optymalizacja funkcjonowania mózgu.

- Zakup aparatury i zorganizowanie profesjonalnie wyposażonego gabinetu możliwe było dzięki naszym staraniom oraz hojności wszystkich tych, którzy przekazali 1% podatku na potrzeby szkoły - wyjaśnia dyrektor placówki Marty Figury.

Terapia EEG Biofeedback przeznaczona jest dla uczniów gimnazjum oraz liceum ZSO, w szczególności dla tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jej zastosowanie ma szeroki zakres, m.in. ograniczanie trudności w nauce (dysleksja, dysortografia, dyskalkulia), nadpobudliwości i problemów poznawczych. Metoda korzystnie wpływa na potencjał umysłowy, poprawę koncentracji, uwagi i szybkość uczenia się. Istota treningu to modelowanie takiego stanu umysłu aby po odpowiedniej ilości sesji treningowych utworzyć utrwalony, oczekiwany wzorzec fal mózgowych, by ten pracował wydajniej, szybciej i efektywniej.