13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego

14 grudnia 2017, 09:37

13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia minęła 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wczoraj jaworznianie i przedstawiciele władz miasta upamiętnili ofiary stanu wojennego.

W środę, 13 grudnia wieczorem w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny prezydent Paweł Silbert wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Kaczmarkiem, członkowie NSZZ "Solidarność", radni Rady Miejskiej oraz mieszkańcy wzięli udział w Mszy Świętej, a potem przemaszerowali przez Rynek do ronda "Solidarności", aby przez kilkanaście minut upamiętniać ofiary stanu wojennego. Uroczystość przygotowała jaworznicka "Solidarność" przy udziale radnego Dawida Domagalskiego.

Przypomnijmy, nasza najnowsza historia nosi blizny tragicznych wydarzeń lat 80. Władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r. wprowadziły stan wojenny, który ogłosił gen. Wojciech Jaruzelski. W trakcie jego trwania życie straciło kilkadziesiąt osób, wiele zostało rannych, internowano prawie 11 tys. osób związanych z "Solidarnością". Do masakry w kopalni "Wujek" doszło 16 grudnia 1981 r., kiedy do strajkujących pracowników ogień otworzył Pluton Specjalny ZOMO, kolejne ciosy padały ze strony milicji oraz wojska - zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

Fot. Dzięki uprzejmości A.Tury

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek