Niepełnosprawny absolwent - aktywizacja zawodowa

15 grudnia 2017, 12:28

fot. Puls Jaworzna

Wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja "Niepełnosprawny absolwent - aktywizacja zawodowa: szanse i możliwości". Podczas spotkania przedstawiono zagadnienia dotyczące możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Głównym tematem spotkania była aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych absolwentów. W roli prelegentów wystąpili pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Inspektorat w Jaworznie oraz Pan Wiesław Nowak - wieloletni członek Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

- Miejsce osób niepełnosprawnych w społeczeństwie zależy od organizacji systemu integracji, edukacji i jakości prawa zastosowanego w praktyce. Zależy także od tego, czy uda się przełamać obojętność, bierność, egoizm, niezrozumienie społeczności, w której żyje osoba niepełnosprawna - tłumaczy Maria Materla, pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych. - Osoby niepełnosprawne potrzebują wiedzy i wsparcia ze strony społeczeństwa, aby móc w pełni realizować siebie. Okazywane wsparcie nie powinno być jednak traktowane jako przywilej, ale jako przysługujące prawo.

Konferencję zorganizował Pełnomocnik Prezydenta Miasta Jaworzna ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Doradca Metodyczny Pedagogów Szkolnych i Doradców Zawodowych.