Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Betlejemskie Światło Pokoju w Jaworznie

18 grudnia 2017, 13:38

fot. MCKiS Jaworzno

fot. MCKiS Jaworzno

Mieszkańcy Jaworzna po raz kolejny mogli osobiście odebrać Betlejemskie Światło Pokoju - znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Do miasta przywieźli je harcerze. W niedzielę - 17 grudnia przekazali światełko na ręce Zastępcy Prezydenta Miasta Tadeusza Kaczmarka.

Betlejemskie Światło Pokoju przybyło do Polski po raz dwudziesty siódmy. Z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem skauci austriaccy przewieźli go do Katedry Wiedeńskiej, skąd odebrali światło skauci z pobliskich krajów i przekazali swoim sąsiadom tak, by Płomień otoczył całą Europę. Przesłanie, które towarzyszy tegorocznej wędrówce Światła brzmi: "W Tobie jest światło".

Po uroczystym przekazaniu światełka jaworznianie wspólne kolędowali na rynku. Można było również zobaczyć Żywą Szopkę.

***

Jak można przeczytać na stronie www.swiatlo.zhp.pl: "Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii".

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek