Tłok na szkolnych korytarzach zdarza się w coraz rzadziej. Pogłębiający się niż demograficzny to sytuacja, z którą muszą zmierzyć się również władze Jaworzna oraz środowisko nauczycielskie.
- Zreformowaliśmy w dużym stopniu oświatę na poziomie ponadgimnazjalnym. Połączyliśmy kilka szkół. Zrobiliśmy to jednak w taki sposób, że środowisko nie ucierpiało, nie było protestów rodziców, uczniowie są zadowoleni – wyjaśnia Prezydent Miasta Paweł Silbert.
Brak jakichkolwiek zastrzeżeń wynika z podnoszącej się jakości kształcenia w mieście, na co wpływa między innymi zmniejszenie oddziałów klasowych oraz możliwości lepszego wyposażenia nowo powstałych zespołów.
- Zmienia się technologia, zwiększają się możliwości wykorzystania różnych narzędzi - mamy laptopy, mamy komputery. Z pewnością bardzo nam to pomaga i dzięki temu lekcje staja się atrakcyjniejsze - podkreśla Joanna Bednarek, nauczyciel w ZSP nr 3.
Świetnym tego przykładem jest Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1, gdzie dzięki takiej fuzji dzieci już od najmłodszych lat mogą korzystać z sali komputerowej oraz projektu pod nazwą "Radosna Szkoła". A to nie koniec korzyści dla wychowanków placówki.
- Zapisywane jest dziecko 3-letnie, natomiast kończy tą szkołę mając lat 13 - tłumaczy dyrektor ZSP 1 Maciej Senior. - Mamy więc dużo czasu na to żeby poznać dokładnie to dziecko – wszystkie jego dysfunkcje rozwojowe, jego zainteresowania, jego mocne strony.
Mocną stroną prowadzonych działań jest także zapewnianie miejsc pracy nauczycielom, którzy o swoją przyszłość w mieście mogą być spokojni.
- Miasto prowadzi dobrą politykę długofalową wobec oświaty. Obserwujemy stosunkowo duże inwestycje w infrastrukturę oświatową. Miasto wywiązuję się ze wszystkich zobowiązań finansowych wobec nauczycieli - mówi Maciej Brul z NSZZ "Solidarność".
Z podobnym optymizmem na założenia prowadzonej w mieście polityki oświatowej, spogląda Związek Nauczycielstwa Polskiego.
- Przede wszystkim decyduje jakość kształcenia. Jeśli sprzyja to poprawie warunków pracy dzieci, poprawia prace nauczyciela - to takie rozwiązania przyjmujemy - wyjaśnia Henryka Stachańczyk, Prezes Zarządu ZNP w Jaworznie.
Całość działań prowadzonych na rynku oświatowym ma chronić placówki edukacyjne przed zamykaniem.
- Dopóki będzie mi to dane, dopóki będę za to odpowiadał, to mocno deklaruje że takich drastycznych decyzji na temat likwidacji szkół podstawowych, gimnazjów nie chce podejmować. Nie chce i nie będę tego robił - zapewnia prezydent Silbert.
Dzięki czemu najmłodszym mieszkańcom Jaworzna poranna droga do szkoły na pewno się nie wydłuży.