Autonomiczne pojazdy - już teraz!

28 lutego 2018, 15:45

Dzisiaj w C.K. Teatr Sztuk odbyła się kolejna edycja konferencji pod nazwą Miasta Idei.

Dzisiaj w C.K. "Teatr Sztuk" odbyła się kolejna edycja konferencji pod nazwą "Miasta Idei". Tym razem przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy, eksperci, społecznicy i uczniowie dyskutowali m.in. o tym jak zmienia się miasto, kiedy pojazdy autonomiczne mogą pojawić się w Jaworznie, co zrobić, aby centrum Jaworzna było przyjazne dla pieszych, a także jakie funkcje powinno pełnić centrum miasta dla wszystkich mieszkańców.

Gości powitali Paweł Silbert, prezydent Jaworzna i Przemysław Jedlecki, dziennikarz katowickiej "Gazety Wyborczej". W debacie wzięli udział również dr Michał Niezgoda z Instytutu Transportu Samochodowego, Tomasz Białek - Team Manager ADAS & Autonomous Driving - FEV Polska Sp. z o.o., Tomasz Tosza - Wicedyrektor MZDiM, Dariusz Skonieczny - Dyrektor Rozwoju - Comtegra S.A., Michał Kowalski - Market Development Manager - 3M Poland Sp. z o.o., Krystian Konarzewski - Członek Zarządu - Safety Engineering Research, Grzegorz Layer - architekt, Anna Karłowska - Fundacja Napraw Sobie Miasto, dr Tomasz Janiczek - Politechnika Wrocławska - Wydział ds. Autonomizacji Pojazdów oraz Witold Śmiałek - ZIKIT Kraków.

Tematy, o których dyskutowano oscylowały wokół autonomizacji pojazdów, możliwościach i ewentualnych zagrożeniach, jakie dałoby nam utworzenie specjalnej strefy. Zaproszeni zostali kolejni partnerzy i goście, których doświadczenia będą mogły zostać wykorzystane w naszym mieście. Podczas debaty prezydent Paweł Silbert zapowiedział, że od 28 lutego br., na wybranych i zabezpieczonych odcinkach dróg, odbywać się będzie skanowanie miasta na potrzeby utworzenia mapy HD dla pojazdów autonomicznych.

Podczas dzisiejszej konferencji "Miasta Idei", prezydent Paweł Silbert ogłosił również nową taryfę biletową, która ma zmienić sposób korzystania z komunikacji miejskiej w Jaworznie. Już od 4 czerwca br. będzie można kupić bilet roczny za 180 zł, półroczny za 120 złotych, kwartalny za 90 zł a cena biletu miesięcznego zostaje obniżona do 60 zł. Bilety ulgowe kosztować będą połowę tych kwot.

Biorąc pod uwagę to, jaki wpływ na Jaworzno miała zeszłoroczna debata i podjęte wtedy kwestie, należy spodziewać się istotnych, a na pewno ciekawych deklaracji i postanowień.

Tradycyjnie, debatę poprzedziły warsztaty z udziałem mieszkańców, społeczników i ekspertów.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek