Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Kanalizacja w Byczynie zgodnie z planem

27 kwietnia 2018, 08:24

Kanalizacja w Byczynie zgodnie z planem - fot. Wodociągi Jaworzno

Kanalizacja w Byczynie zgodnie z planem - fot. Wodociągi Jaworzno

Niebawem mieszkańcy osiedla Byczyna będą korzystać z kanalizacji miejskiej. Prace są w toku, co jest odczuwalne poprzez czasowe ograniczenia w ruchu, objazdy i dźwięki koparek. Jednak niebawem to się zmieni. Tam, gdzie rury sanitarne zostały już zakopane, ruszają stopniowe odtworzenia nawierzchni.

W Byczynie ułożonych zostało już ponad 30 kilometrów kanalizacji oraz 19 km sieci wodociągowej. Jest to łączna suma wykonanych prac dwóch firm pracujących przy tym kontrakcie - firmy Omega i firmy Wolimex. Planowo do listopada 2018 prace mają zostać zakończone. Wodociągi, jako główny inwestor liczą, że do tego czasu w Byczynie nastanie budowlana cisza, drogi zostaną odtworzone, a zakopane pod ziemią rury kanalizacyjne gotowe do przyjęcia i odprowadzania ścieków z prywatnych posesji wprost do oczyszczalni.

- Obecnie ostatnie prace kanalizacyjne przez firmę Wolimex prowadzone są na ulicy Gwardzistów. Na pozostałych ulicach zostały one praktycznie zakończone. W maju pracownicy firmy będą przepinać na nową sieć wodociągową ulice, które znajdują się w rejonie Gwardzistów. Natomiast od czerwca w planach wykonawcy są prace odtworzeniowe i renowacyjne nawierzchni, czyli układanie naruszonej kostki, czy też rozścielanie asfaltu. Natomiast po drugiej stronie, jeśli chodzi o pracę firmy Omega, to udało się już otworzyć nawierzchnię m.in. na ulicy Abstorskich, Rewolucjonistów i gen. Józefa Hallera i przywrócić kursowanie autobusów PKM. Same prace instalacyjne prowadzone są w ulicy Korczyńskiego i Pszenicznej. Firma Omega również stopniowo szykuje się do prac odtworzeniowych - tłumaczy rzecznik jaworznickich wodociągów Sławomir Grucel.

W związku z powyższym poruszając się po wspomnianych ulicach, wciąż należy stosować się do obecnie panujących warunków i obowiązującego oznakowania pionowego.

Inwestycja w Byczynie jest historycznym i ważnym zadaniem - konsekwentnie zaplanowanym i realizowanym. Dla 3500 mieszkańców powstaje tu ponad 35 km kanalizacji oraz nowa sieć wodociągowa.

- W 2010 rozpoczęliśmy pierwsze zadania kanalizacyjne w dzielnicy Pieczyska, następnie w Górze Piasku, Ciężkowicach, Długoszynie, a potem w osiedlu Bory i Warpie. Kończymy kanalizację w os. Jeleń Łęg. Projektujemy kanalizację dla Dąbrowy Narodowej. Nasze plany są takie, aby dostępem do kanalizacji objąć wszystkie dzielnice Jaworzna. Mamy już koncepcję, a niebawem i projekt skanalizowania następnych osiedli takich jak Cezarówka Dolna, Górna, Wilkoszyn czy też Jeziorki. Wiemy, że i tam kanalizacja jest potrzebna i mocno oczekiwana przez mieszkańców - dodaje Sławomir Grucel.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.