Enter Your Future w ZSP 1

7 lutego 2013, 09:57

Łamanie stereotypów, budowanie tolerancji i wrażliwości kulturowej oraz przełamywanie barier językowych – tak po krótce można opisać i podsumować pobyt studentek z zagranicy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Panie odwiedziły nasze miasto w ramach projektu "Enter Your Future".

Projekt jest koordynowany przez AIESEK - największą, pozarządową, międzynarodową organizację zrzeszającą studentów z ponad 100 krajów. Jej celem jest mobilizowanie pragnących rozwijać swój potencjał młodych ludzi do działania i umożliwienie im dzielenia się z innymi bogactwem kulturowym swoich krajów. W Polsce to już czwarta edycja tego przedsięwzięcia, które w głównej mierze skierowane jest do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Ideą "Enter Your Future" jest szerzenie wiedzy na temat innych krajów, tolerancji, zrozumienia międzykulturowego oraz aktywny rozwój umiejętności językowych wśród młodzieży. A wszystko to w połączeniu z rozrywką i aktywnymi formami zajęć, podczas których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i lepiej poznać świat, problemy społeczne oraz życie codzienne w innych krajach. Jednym z założeń projektu jest zapewnienie tygodniowego pobytu dwóm wolontariuszom z zagranicy. W tym roku do Polski przyjechało dziesięciu praktykantów z: Brazylii, Macedonii, Meksyku, Chin, Australii, Indii, Indonezji oraz Kirgistanu. W ciągu 6 tygodniowego pobytu w Polsce, co tydzień zmieniali szkoły i goszczące ich rodziny.

Do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jaworznie trafiły dwie studentki: Alexandra z Indonezji i Maryane z Brazylii. Ich zadaniem było prowadzenie zajęć w języku angielskim dla uczniów technikum. Zajęcia odbywały się w formie wykładów, prezentacji multimedialnych oraz gier i zabaw integracyjnych. Warsztaty prowadzone przez zagranicznych gości wzbudziły duże zainteresowanie zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Bez wątpienia była to unikatowa okazja uzyskania informacji o Indonezji i Brazylii z pierwszej ręki – prosto od rodowitych mieszkanek tych krajów. Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 poszerzyła swoja wiedzę dotyczącą: geografii, historii, kultury, religii, języków i zwyczajów tych niezwykłych państw. Dodatkowo nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, co stanowi wartość bezcenną.

Chcąc odwdzięczyć się wyjątkowym gościom za ich zaangażowanie, młodzież z ZSP 1 przygotowała dla nich prezentacje o Polsce. Dzięki temu także zagraniczne wolontariuszki  dowiedziały się czegoś o naszym kraju. Obie studentki zostały również zaproszone na pożegnalny kulig z ogniskiem. Obdarowane zostały też pożegnalnymi upominkami, które po czasie pozwolą przywołać wspomnienia o Jaworznie i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.