Jaworzno. Strefa Lepszej Pracy – nowy miejski program

5 czerwca 2018, 14:41

Jaworzno. Strefa Lepszej Pracy – nowy miejski program

Przygotowaliśmy Program Jaworzno: Strefa Lepszej Pracy, bo chcemy, by mieszkańcy Jaworzna lepiej zarabiali, by praca w Jaworznie była coraz bardziej nowoczesna i dawała więcej satysfakcji. Poprawa rynku pracy to jeden z moich priorytetów – mówił podczas dzisiejszych Targów Pracy prezydent Paweł Silbert, prezentując nowy miejski program.

Rozwiązania proponowane w ramach Strefy Lepszej Pracy skierowane są zarówno do pracowników, przedsiębiorców, inwestorów, organizacji działających na rzecz pracowników, a także osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub chcą otworzyć działalność gospodarczą. Chcemy, by mieszkańcy Jaworzna mogli mieć pracę, która pozwala im na atrakcyjne zarobki oraz rozwój swojego potencjału zawodowego. Stawiamy też na innowacyjność i nowoczesność tak, by wyznaczać nowe kierunki rozwoju oraz wykorzystywać potencjał Jaworzna w tworzeniu strefy lepszej pracy w regionie.

- Podzieliliśmy program na trzy filary, bo naszym zdaniem praca powinna zapewniać: lepiej płatne miejsca pracy, nowoczesność i szansę na rozwój mieszkańców. Te trzy cele będziemy realizować poprzez nowe inicjatywy oraz koordynację dotychczasowych działań miasta – mówił prezydent Paweł Silbert.

Pierwszym filarem określonym w programie są: "Nowoczesne miejsca pracy"

Mamy wizję tego, by Jaworzno było miastem nowoczesnym, którego rozwój napędzany jest przez innowacje. Chcemy przyciągać firmy, które stosują nowoczesne technologie tak, by zapewniać naszym mieszkańcom pracę, która będzie spełniać ich aspiracje i pozwoli się rozwijać. Będziemy wspierać wszystkie firmy, które będą szukać pracowników w branżach nowoczesnych technologii . W tym celu przygotowana została oferta niższych podatków dla firm, które otworzą swoje siedziby w Jaworznie oraz podpisane zostały porozumienia z firmami z branży energetycznej o kształceniu zawodowym w nowoczesnych technologiach. Realizujemy również przedsięwzięcia w ramach współpracy z COMTEGRĄ i Instytutem Transportu Samochodowego w zakresie innowacyjności.
W planie, wspólnie z agendami rządowymi jest otwarcie Centrum Badawczego pracującego m.in. nad autonomizacją pojazdów.

Drugi filar to: "Lepiej płatna praca"

Chcemy poprzez politykę podatkową, ulgi i programy zachęcać przedsiębiorców, by regularnie podnosili wynagrodzenia pracowników. Chcemy również przyciągać do Jaworzna inwestorów, którzy będą otwierać tutaj swoje siedziby, zapewniając tym samym dobrze płatne miejsca pracy. Skupiamy się na innowacyjności, by nowe firmy miały odpowiednie zaplecze kadrowe. Zależy nam także, by wspierać młodych jaworznian, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.

Chcemy pozytywnie wpływać na tworzenie i rozwijanie lepszych miejsc pracy dla mieszkańców m.in. poprzez: ułatwienia podatkowe dla firm, kompleksową ofertę inwestycyjną w ramach stref ekonomicznych, rozwój paktu zatrudnieniowego, dalszą współpracę z Jaworznicką Izbą Gospodarczą. Dla mieszkańców miasta wchodzących na rynek pracy przygotowaliśmy program “Praca dla Młodych”, wsparcie praktycznej nauki zawodu w jaworznickich szkołach średnich, a także wydarzenia takie jak Targi Pracy i Edukacji czy Tydzień Kariery. Powstanie również „Karta Młodego Przedsiębiorcy” ułatwiająca start w biznesie, z ciekawymi ofertami i propozycjami współpracy.

Trzecim filarem są "Szanse na Rozwój"

Zależy nam, by nasi mieszkańcy mogli się rozwijać zawodowo i mieli różne możliwości prowadzenia swojej kariery. Chcemy wspierać zarówno pracowników, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, osoby, które chcą otwierać swoją działalność oraz przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać.

Nasze działania to m.in. pomoc przedsiębiorcom na rynku pracy – powołamy pełnomocnika ds. przedsiębiorczości, aktywne włączenie się w tworzenie specjalnej strefy ekonomicznej zgodnie z rządowym projektem "Cała Polska strefą ekonomiczną", stworzenie wspólnie z przedsiębiorcami instytucji "Aniołów Biznesu" dla młodych przedsiębiorców chcących rozpocząć swoją działalność, dofinansowanie do szkoleń i doradztwa dla firm w Jaworznie, bezzwrotne wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, projekty zatrudnieniowe dla osób bezrobotnych 30+, profilowanie wsparcia. Wdrożenie Paktu Zatrudnieniowego na rzecz poprawy sytuacji osób w wieku 50+ na rynku pracy, a także wsparcie biznesowych i integracyjnych inicjatyw mieszkańców. Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, aplikacja INSTANT.JOB oraz inicjatywy takie jak Tydzień Przedsiębiorczości czy Jaworznicki Dzień dla Biznesu.

- Aby miasto się rozwijało potrzebujemy ciągle nowych pomysłów, ciągłych zmian. Jaworzno rozwija się dzięki temu, że cały czas szukamy nowych rozwiązań, a praca jest jedną z fundamentalnych spraw dla naszych mieszkańców – podkreśla prezydent Paweł Silbert.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek