Finał międzynarodowej "Wylęgarni"

7 czerwca 2018, 12:48

Finał międzynarodowej Wylęgarni

Finał międzynarodowej "Wylęgarni"

Pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Jaworzna odbył się finał I Międzynarodowego Międzyszkolnego Przeglądu Filmowego "Wylęgarnia". Tegoroczna edycja była jedenastą odsłoną konkursu zainicjowanego m.in. przez III Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie. Gratulacje wyróżnionym i zwycięzcom złożył Zastępca Prezydenta Tadeusz Kaczmarek.

Przegląd adresowany jest do uczniów polskich szkół ponadpodstawowych oraz młodzieży szkolnej z zaprzyjaźnionych krajów europejskich - zainteresowanych produkcją filmową, grafiką, muzyką i fotografią. Konkursowe prace dotarły do Jaworzna z Białorusi, Chorwacji, Serbii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Głównym celem przeglądu jest krzewienie kultury filmowej wśród młodzieży szkół polskich i zagranicznych, doskonalenie umiejętności posługiwania się warsztatem filmowym, fotograficznym i graficznym oraz popularyzacja piosenki i muzyki filmowej.

Młodzież zaprezentowała swoje projekty w pięciu kategoriach:

• filmu-fabularnego lub dokumentalnego,
  • scenariusza filmowego,
  • plakatu filmowego,
  • fotoreportażu filmowego,
  •  muzyczna (do wyboru).

Adepci sztuki filmowej oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza grupa młodzież od 13 do 15 roku życia, a druga grupa od 16 do 19 lat.

W jury konkursu zasiedli: polski muzyk, kompozytor, założyciel "Budki Suflera" - Romuald Lipko; reżyser, dokumentalista, wykładowca Wydziału RiTV Uniwersytetu Śląskiego - Dagmara Drzazga; filmoznawca, pracownik Pracowni Medialnej Pałacu Młodzieży w Katowicach - Edyta Kaszyca; operator filmowy, fotografik, wykładowca Wydziału RiTV Uniwersytetu Śląskiego - Ryszard Czernow; artysta fotografik, wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików - Antoni Kreis. W składzie jury znaleźli się również jaworznianie związani od wielu edycji z konkursem: muzyk, instrumentalista, instruktor zespołów muzycznych, nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Ogólnoksztalcących - Alina Musiał oraz Jacek Maliszczak - prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Organizatorem przeglądu jest ZSO III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie, Urząd Miejski w Jaworznie oraz Centrum Kultury "Teatr Sztuk" w Jaworznie. Partnerami wydarzenia są: Instytucja Filmowa Silesia-Film w Katowicach oraz Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek