Zamówienia publiczne w 2013 r.

13 lutego 2013, 13:36

Prezydent Miasta przyjął do realizacji plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2013 rok. Wśród zaplanowanych na ten rok zadań znalazły się m.in. budowa Obwodnicy Północnej w rejonie rezerwatu Sasanka oraz parku dydaktycznego w Geosferze. Łącznie w tym roku miasto chce przeprowadzić 63 postępowania o łącznej wartości około 100 mln zł.

Harmonogram przetargów jest niezwykle istotnym elementem zarządzania pieniądzem publicznymi i został wprowadzony w naszym mieście w 2005 r. To dokument, który spełnia ważne funkcje: dyscyplinuje wydziały i biura urzędu, jeśli chodzi o terminowe przygotowanie dokumentacji, a także pozwala na racjonalne, celowe i gospodarne wydatkowanie środków. Plan umożliwia również przedsiębiorcom na wcześniejsze przygotowywanie się do przetargów.

Docelowo plan postępowań wraz z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym i innymi dokumentami funkcjonującymi w Urzędzie Miejskim ma wspomagać pracę urzędników w realizacji przyjętych przez Radę Miasta celów i założeń na dany rok. Harmonogram nie jest dokumentem sztywnym. Plan może ulegać modyfikacji w trakcie roku budżetowego. Mogą wystąpić dodatkowe postępowania, a także decyzje o nie realizowaniu niektórych zadań, określonych w zestawieniu.

- Na 2013 rok zaplanowaliśmy przeprowadzenie 63 postępowań o udzielenie zamówień publicznych o łącznej wartości około 100 mln zł - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Największe z nich związane są z budową Obwodnicy Północnej w rejonie rezerwatu Sasanka, realizacją skierowanego do uczniów szkół  zawodowych projektu "Mam zawód - mam pracę w regionie", a także budową parku dydaktycznego w Ośrodku Edukacji Geologicznej Geosfera.

W planie znajduje się także m.in. kontynuacja projektu Miasto Twarzą do Autostrady, tym razem prace będą prowadzone w rejonie Borów i Jęzora oraz budowa dróg dojazdowych i uzbrajanie terenów inwestycyjnych (tzw. Strefy Przemysłowej) wraz z niezbędną infrastrukturą w ramach projektu Gospodarcza Brama Śląska.