Trwają prace w dzielnicach

15 lutego 2013, 10:16

Wraz z nadejściem wiosny kontynuowane będą prace w dzielnicach. Rozpoczną się - zgodnie ze złożonymi przez Prezydenta Miasta obietnicami - remonty dróg gruntowych oraz budowa szerokopasmowego internetu. Dodatkowo kontynuowane będą prace kanalizacyjne. A to tylko niektóre z zadań zaplanowanych na najbliższe 24 miesiące.

Gruntowne remonty dróg
W budżecie przyjętym do realizacji na 2013 rok zarezerwowano na ten cel blisko 6,5 mln zł.  W przyszłym roku kwota ta ma wzrosnąć ponad dwukrotnie - do ok. 14 mln zł. Przedsięwzięcie to niebagatelne, bowiem w Jaworznie jest blisko 100 km dróg gruntowych.  Co ważne, o konsultacje  w sprawie kolejności budowy dróg osiedlowych zostaną poproszeni sami mieszkańcy.
5 lutego w Byczynie odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone właśnie tej sprawie. Kolejne planowane są na przełomie lutego i marca.

Poprawa infrastruktury osiedlowej
Kontynuowane są prace kanalizacyjne. Finalnie dzięki nim aż 13 tys. jaworznian będzie mogło przyłączyć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Inwestycja powoduje spore utrudnienia dla mieszkańców, za co przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Korzyści są jednak warte takich poświęceń.

Walka z wykluczeniem cyfrowym
Już za kilka miesięcy prawie w całym mieście pojawi się możliwość podłączenia do szybkiego  internetu. Najpóźniej do listopada tego roku na terenie Jaworzna zostanie położonych 30 km łączy światłowodowych. To efekt programu unijnego mającego na celu walkę z tzw. wykluczeniem cyfrowym. W Jaworznie problem ten dotyczy szczególnie osiedli położonych w sporej odległości od Śródmieścia. Firmy komercyjnie nie chcą tam doprowadzać internetu - ze względu na duże koszty inwestycji nie jest to opłacalne.

Ścieżki rowerowe i boiska
Warto wspomnieć także o rozbudowie ścieżek rowerowych, które docelowo mają połączyć wszystkie dzielnice miasta. Poszerzana będzie baza sportowa - w niedalekiej przyszłości planowana jest budowa nowych  boisk i placów zabaw. Na przykładzie tych wybudowanych można zaobserwować, jak potrzebne i ważne są to inwestycje.