Dobra diagnoza dla miasta

18 lutego 2013, 09:28

© Ivelin Radkov - Fotolia.com

Ostatnie badania opinii mieszkańców miast z całej Polski po raz kolejny pokazują, że Jaworzno jest miejscem bezpiecznym i dającym satysfakcję swoim obywatelom. W "Diagnozie społecznej", przygotowanej pod redakcją profesorów: Janusza Czapińskiego i Tomasza Panka, nasze miasto zajęło 9. miejsce w rankingu gmin, w których żyje się najlepiej.

Diagnoza Społeczna jest ogólnym raportem z badania warunków i jakości życia Polaków, które przeprowadzane jest na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez samych mieszkańców miast. Ankieta opiera się zarówno na wskaźnikach instytucjonalnych, badających np. wysokość dochodów, czy też posiadanych oszczędności, jak i pozaekonomicznych.

Podobnie jak w poprzedniej diagnozie, także w zestawieniu za 2011 rok Jaworzno znalazło się najwyższej spośród śląskich miast i na 9. miejscu w całej Polsce. Dodatkowo zostaliśmy sklasyfikowani na 2. miejscu wśród miast o największym dobrostanie społecznym (na który złożyły się: brak poczucia osamotnienia, poczucie bycia kochanym i szanowanym oraz liczba przyjaciół). Jaworzno zostało określone również jako miasto o najmniejszym poziomie patologii. Tu brane było pod uwagę m.in. nadużywanie alkoholu i używanie narkotyków oraz bycie sprawcą lub ofiarą łamania prawa. Jaworznianie wysoko ocenili także swój dobrostan psychiczny (2. miejsce) i fizyczny (3. miejsce).

Wpływ na tak dobre notowania mają kampanie społeczne oraz akcje informacyjne i profilaktyczne, które podnoszą świadomość mieszkańców w kwestiach związanych m.in. ze zdrowiem i bezpieczeństwem a także programy społeczne, które pomagają jaworznianom w trudnych sytuacjach życiowych. Przykładem tego typu działań może być np. prowadzona systematycznie od kilku lat kampania pod hasłem "Nie tylko ściany mają uszy", której głównym celem jest przeciwdziałanie zjawiskom przemocy w rodzinie a także praca nad zmianą stereotypów i postaw jaworznian wobec przemocy. Inną ważną akcją jest rozpoczęty w ubiegłym roku projekt Rewitalizacji Społecznej Bloków Socjalnych "Kompas", którego celem jest integracja i aktywizacja społeczności lokalnej.

W Jaworznie funkcjonują także programy pomocowe, dzięki którym miasto wspomaga osoby w trudnej sytuacji finansowej. Jaworznianie mogą także systematycznie korzystać z bezpłatnych konsultacji i specjalistycznych badań lekarskich.