Nowe centrum coraz bliżej

13 lipca 2018, 11:34

Tak wyglądał teren budowy wodnego placu zabaw 6 lipca br.

Inwestycje, które całkowicie odmienią wygląd ścisłego centrum Jaworzna toczą się pełną parą. Zdecydowana większość z nich zakończy się w ciągu najbliższych miesięcy. Nieco dłużej, bo do kwietnia przyszłego roku, mieszkańcy będą musieli poczekać tylko na wykonanie krytego parkingu na przedpolu Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS. Najszybciej - z końcem lipca - oddany zostanie do użytku wodny plac zabaw na Plantach. Wszystkie wspomniane inwestycje realizowane są przez Wydział Inwestycji Miejskich UM z udziałem dofinansowań ze środków Unii Europejskiej.

Wodny plac zabaw na Plantach

Największy w regionie wodny plac zabaw powstaje właśnie w Jaworznie. Ten bezprecedensowy projekt renomowanego studia architektonicznego RS+ Roberta Skitka ma szansę stać się jedną z najciekawszych przestrzeni publicznych naszego miasta. Dzieci znajdą tu kilkadziesiąt atrakcyjnych wodnych zabawek umieszczonych na "wyspie", wokół której płynął będzie sztuczny potok. Woda w instalacji będzie filtrowana i podgrzewana. Dorośli zaś znajdą tu osłonięte przed miejskim zgiełkiem miejsca relaksu nad wodą wśród zieleni.

Plac wyposażony zostanie w natryski i miejsca do przebrania przemoczonych po zabawie dzieci. Wewnątrz sztucznego pagórka uformowanego obok niecek z płynącą wodą ukryte zostaną toalety. Wodny plac zabaw będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych - bez barier architektonicznych. Oddanie do użytku mieszkańcom nastąpi najprawdopodobniej z końcem lipca.

Hala Widowiskowo-Sportowa MCKiS

Już wkrótce zobaczymy halę sportową w centrum Jaworzna w zupełnie nowej odsłonie. Jej budynek będzie wreszcie architektoniczną wizytówką miasta. Wszystko dzięki kompleksowej modernizacji elewacji i dalszym pracom remontowym wewnątrz hali.

Termomodernizacja obiektu stała się okazją do zmiany jego wyglądu. Obecnie ekipy remontowe pokrywają halę blachą trapezową. Jest to jedynie powłoka ochronna warstwy docieplenia. Dopiero na nią zostaną położone właściwe okładziny elewacyjne. Będą nimi diagonalne płytki aluminium lakierowanego na biały kolor - przypominające łuski. Boczne elewacje przykryte zostaną taflami ciemnego szkła. Zakończenie termomodernizacji przewidywane jest na jesień tego roku.

Parking dla rowerów na Placu Górników

Na Placu Górników powstaje parking dla 200 rowerów wraz ze stacją roweru miejskiego Jawelo. To tutaj docierać będzie Velostrada z Osiedla Stałego przez Podłęże. Parking, oprócz miejsc do bezpiecznego pozostawienia jednośladów, oferował będzie także zaplecze socjalne w postaci szatni i natrysków. Nad przestrzenią parkingową zostanie rozpięty na stalowej konstrukcji membranowy dach.

Wykonano już prace fundamentowe budynku socjalnego oraz głębokie (sięgające 8 metrów w głąb gruntu) kotwienie konstrukcji zadaszenia. Przewidywane zakończenie prac to jesień 2018 r.

Nowe wiaty przystankowe

Właściwie już nie wiaty, a bardziej pawilony, które zastąpią dotychczasowe wiaty przystanku autobusowego "Jaworzno Centrum". Pawilony, gdzie mieszkańcy znajdą nie tylko miejsce oczekiwania na przyjazd autobusu, ale także toalety, kawiarenkę prasową czy punkt obsługi pasażerskiej PKM Jaworzno.

"Centrum" to główny przystanek przesiadkowy w naszym mieście, który dziennie obsługuje kilka tysięcy pasażerów.Już na jesień tego roku będą oni mogli korzystać ze zdecydowanie bardziej komfortowych warunków.

Parking przed Halą MCKiS

Parking określany mianem "parkingokładki", dlatego, że łączyć będzie funkcję parkingu dla samochodów (część podziemna) oraz nowej, podniesionej nad poziom gruntu przestrzeni publicznej dla pieszych (powierzchnia jego zadaszenia).

Pod zadaszeniem opartym na filarach znajdzie się miejsce dla 92 samochodów oraz zatoka dla taksówek. Natomiast na płycie zadaszenia powstaną klomby oraz ścieżki prowadzące wprost do centrum przesiadkowego.

Zagłębiony poniżej poziomu terenu i kryty parking będzie promował system park&ride, czyli pozostawienie samochodu, aby odbyć dalszą podróż komunikacją publiczną.

Wykonawca zadania dokonał już stabilizacji podłoża, aktualnie prowadzi prace związane ze zbrojeniem i wylewaniem stóp fundamentowych, na których oprą się filary. Zakończenia inwestycji należy spodziewać się w kwietniu 2019 roku.