74. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2018, 08:24

74. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. Powstańcy chwycili za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej i swoim otwartym wystąpieniem obronić wolność Polski. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić, była cząstką ceny za niepodległość, jaką możemy cieszyć się teraz. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajmy cześć bohaterom tamtych dni.

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Godzina "W" - 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 - była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze Armii Krajowej pochodzący niemal z wszystkich regionów Polski.

Pokażmy, że pamiętamy!

Władze Miasta apelują, by uczcić pamięć walczących minutą ciszy. 1 sierpnia o godz. 17:00 w całym kraju włączą się syreny, a po godz. 17.00 na Rynku jaworznianie utworzą symbol Polski Walczącej.

***

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK, generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk. Poległo w nich ok. 10 tys. powstańców, 7 tys. uznano za zaginionych, 5 tys. było rannych. Zginęło także około 150 tys. ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież oraz ogromna większość warszawskiej inteligencji. Po kapitulacji miasto zostało niemal całkowicie zniszczone.