Jubileusze pożycia małżeńskiego

20 lutego 2013, 12:00

Wczoraj trzynaście jaworznickich par świętowało jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Podczas uroczystości w Urzędzie Miejskim Prezydent Miasta Paweł Silbert odznaczył jubilatów "Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie" przyznanymi przez Prezydenta RP.

Podczas uroczystości, które odbyły się we wtorek - 19 lutego - jubilatom wręczono dokumenty pamiątkowe, kwiaty oraz upominki. Po części oficjalnej jubileuszy odbyło się spotkanie z prezydentem Silbertem, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Kaczmarczykiem oraz Zastępcą Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Aleksandrą Talowską.

Wśród odznaczonych jubilatów znaleźli się:

• Aniela i Kazimierz Brandys
  • Władysława i Stanisław Burdeń
  • Kazimiera i Władysław Burek
  • Zofia i Stefan Juszczyk
  • Krystyna i Tadeusz Kolano
  • Stefania i Stanisław Kopyć
  • Irena i Czesław Kowalczyk
  • Maria i Zenon Lipka
  • Kazimiera i Marian Lower
  • Zdzisława i Edward Mazur
  • Emilia i Zdzisław Padło
  • Apolonia i Marian Smolec

***

Każdego roku kilkadziesiąt par z Jaworzna, które przeżyły wspólnie pięćdziesiąt lat, odbiera medale za długoletnie pożycie małżeńskie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia wręcza im Prezydent Miasta Paweł Silbert. Aby otrzymać taki medal, trzeba wcześniej zgłosić się do magistratu.

- Pięćdziesięcioletni staż małżeński oraz zgłoszenie jubileuszu w Urzędzie Miejskim w Jaworznie to warunek otrzymania tego zaszczytnego odznaczenia - tłumaczy Halina Prochaska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Aby otrzymać medal "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" wystarczy osobiście, telefonicznie lub e-mailowo skontaktować się z Urzędem Stanu Cywilnego:

• budynek "A" Urzędu Miejskiego, ul. Grunwaldzka 33, pok. 18;
  • tel. 32 / 61 81 531;
  • e-mail: jaworzno@um.jaworzno.pl.

Osoby, które zawierały związki małżeńskie poza Jaworznem, proszone są o zgłoszenie się do magistratu wraz z odpisem skróconym aktu małżeństwa.

Formularz zgłoszenia jubileuszu jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce "Jak załatwić sprawę w urzędzie" - "Akta Stanu Cywilnego".