35 lat Stowarzyszenia Twórców Kultury

21 września 2018, 22:00

35 lat Stowarzyszenia Twórców Kultury

W piątek, 21 września w jaworznickim Teatrze Sztuk obchodzono jubileusz 35-lecia Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. Gratulacje na ręce zarządu stowarzyszenia złożył Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek.

Podczas uroczystych obchodów gratulacje członkom stowarzyszenia złożyli m.in. Poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zuber, Radni Rady Miejskiej oraz przedstawiciele instytucji miejskich oraz stowarzyszeń.

***

Stowarzyszenie powstało w okresie tworzenia się w całym kraju Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury, jako forma uaktywnienia i ukierunkowania ruchu robotniczych twórców amatorów. Przekazywano na ten cel znaczne środki finansowe umożliwiające szkolenia twórców, prowadzone przez zawodowych artystów: malarzy, rzeźbiarzy, wybitnych reprezentantów innych artystycznych profesji. Organizowano plenery malarskie, mitingi poetyckie, wystawy prac, udostępniano znane galerie.

Początkowo garstka osób z Jaworzna należała do Koła Terenowego nr 9 RSTK województwa śląskiego z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim. W roku 1983 utworzono Koło RSTK w Jaworznie, a jego założycielami byli: Jan Ryszard Drąg, Roman Byrczek, Stanisław Dziedzina, Stanisław Mikłas, Małgorzata Mizak, Stanisław Majcherczyk, Maria Radziwolska, Stanisław Ryt, Władysław Witek. Radą i pomocą służył nam Paweł Soroka - przewodniczący Rady Krajowej RSTK. W roku 1998 Koło RSTK w Jaworznie usamodzielniło się, przyjmując nazwę "Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie".

Pierwszą siedzibą jaworznickiego Stowarzyszenia był Dom Kultury KWK "Komuna Paryska" (późniejsza nazwa KWK "Jan Kanty"), następnie Dom Nauczyciela, Miejskie Centrum Kultury,Miejska Biblioteka Publiczna, a od roku 1993 do dzisiaj Klub "Relax".

Możliwość prowadzenia aktywnej działalności kulturalnej Stowarzyszenie zawdzięcza współpracy z przedstawicielami Urzędu Miasta, Miejskim Centrum Kultury i Sportu wraz z dzielnicowymi Domami Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną i jej filiami, z placówkami oświatowymi - szkołami i przedszkolami, a także Ośrodkiem Szkoleniowym Południowego Koncernu Energetycznego.

Stowarzyszenie stawia sobie za cel integrowanie środowiska artystycznego w Jaworznie i propagowanie kultury, jest otwarte dla wszystkich twórców, zarówno amatorów , jak i profesjonalistów. Organizuje mitingi i spotkania poetyckie, wystawy, warsztaty, wydaje albumy i foldery. Prestiżowym zadaniem Stowarzyszenia jest coroczny ogólnopolski konkurs poetycki "O Złotą Lirę" oraz konkurs plastyczny "Pędzlem i nitką malowane".

Fot. dzięki uprzejmości A.Tury.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek