Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Koronowane Madonny Polskie - wystawa

6 listopada 2018, 14:22

Koronowane Madonny Polskie - wystawa

Koronowane Madonny Polskie - wystawa

Przez cały listopad w czwartki między godziną 17-stą i 18-stą, w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym, jaworznianie mają okazję oglądać wystawę prac Agaty Macugi -  "Koronowane Madonny Polskie". Wystawa zorganizowana została przez Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich i wpisuje się w miejskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Otwarcie wystawy w jaworznickim sanktuarium odbyło się 4 listopada br. po uroczystej Mszy Świętej w ramach Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorka obrazów Koronowane Madonny Polskie Agata Macuga swoje życie poświęciła pracy w szkole w Technikum Rolniczym w Czernichowie, najstarszej rolniczej szkole w Polsce. Agata Macuga była pełna energii i oprócz życia zawodowego, która poświęciła młodzieży organizując wiele imprez kulturalnych w szkole rolniczej, sama posiadała wiele pasji i zainteresowań. Największą z nich było malarstwo, ale zajmowała się również koronkarstwem, haftowała, szydełkowała i szyła według swoich projektów.

Głównym tematem jej prac malarskich była martwa natura, krajobrazy i kwiaty. Ale po przejściu na emeryturę zajęła się tematyką sakralną, czego owocem jest kolekcja 100 obrazów - Koronowane Madonny Polskie i cykl 75 obrazów kapliczek i krzyży przydrożnych, które nie tylko namalowała, ale również opisała ich powstanie i  ich niesamowite dzieje. W tym celu przeprowadziła setki rozmów z mieszkańcami gminy Czernichów, które opisała w książce. Publikacji jednak nie zdążyła wydać. Zmarła w 2016 roku.

ObrazekObrazekObrazek