100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

8 listopada 2018, 13:55

100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

100 lat temu Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Jak co roku, w dniu odzyskania niepodległości odbędą się miejskie uroczystości, które rozpoczną się tradycyjnie w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna. Ponadto w związku z tak ważną rocznicą instytucje miejskie i stowarzyszenia przygotowały na tę okoliczność wiele wydarzeń towarzyszących. Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców, brak już jednak wejściówek na koncert z okazji 100-lecia Niepodległości w wykonaniu "Archetti" Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty i wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia. Po zakończeniu uroczystości władze miasta spotkają się z kombatantami oraz wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Ponadto Katolicki Klub Motocyklowy Solus Hunters Chapter Jaworzno i Parafia św.Brata Alberta zapraszają na zlot motocyklowy w Jaworznie Pieczyskach - 11 listopada br. Warunkiem wstępu na zlot będzie biało-czerwona flaga na motocyklu. Na miejscu można będzie zobaczyć pojazdy wojskowe czy skorzystać z posiłku z kuchni polowej. Zlot oficjalnie rozpocznie się o godz. 11.11 uroczystą mszą świętą. O 13.10 motocyklowa husaria przejedzie blisko 50 km ulicami Jaworzna w paradzie wszystkimi dzielnicami miasta. Przejazd zakończy się na płycie jaworznickiego rynku - ok. godz. 15.00.

Zapraszamy również do odwiedzenia nowego serwisu przygotowanego z okazji stulecia Niepodległości - https://www.niepodleglejaworzno.pl/

Szczegółowy program uroczystości:

• godz. 9.00 - Msza Św. w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny;
  • godz. 10.15 - Przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości; okolicznościowe przemówienia; składanie kwiatów;
  • godz. 10.30 - Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu";
  • ok. godz. 11.00 - Rynek: prezentacja Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych; wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, grochówka, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie: Wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury; Spotkanie Prezydenta z kombatantami;
  • ok. godz. 15.00 - Zakończenie patriotycznego zlotu motocyklistów i parady samochodów wojskowych na Rynku /organizatorzy: Katolicki Klub Motocyklowy Solus Hunters Chapter Jaworzno i Parafia św. Brata Alberta/;
  • godz. 18:00 - Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków: koncert z okazji 100-lecia Niepodległości w wykonaniu "Archetti" Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna - ze względu na duże zainteresowanie wszystkie wejściówki zostały wydane mieszkańcom.

Prezydent Miasta apeluje do mieszkańców o uczczenie Narodowego Święta Niepodległości poprzez wywieszenie flag.