ZLO ponownie zwycięzcą

4 marca 2013, 12:02

© Porechenskaya - Fotolia

Zespół Lecznictwa Otwartego będzie w dalszym ciągu świadczył nocną i świąteczną opiekę medyczną dla mieszkańców miasta. Spółka po raz kolejny wygrała konkurs ogłoszony przez Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowa umowa będzie obowiązywać przez blisko 3 lata, a weszła w życie już 1 marca.

O tym jak istotną funkcję pełni ośrodek zdrowia świadczący nocną i świąteczną formę opieki zdrowotnej nikogo przekonywać nie trzeba. To właśnie tam pacjent może szukać pomocy w przypadku nagłego zachorowania czy pogorszenia stanu zdrowia, lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Obecnie taką funkcję w Jaworznie pełni placówka Podstawowej Opieki Zdrowotnej - Centrum, przy ul. Grunwaldzkiej 30. Jednakże w najbliższym czasie planowana jest modernizacja budynku zlokalizowanego przy Grunwaldzkiej 235, będącego własnością ZLO i to właśnie tam docelowo będzie się mieścić ośrodek, w którym jaworznianie będą mogli uzyskać pomoc lekarską w nocy i w święta. Oddanie nowej inwestycji do użytku powinno nastąpić najpóźniej w drugim kwartale 2014 roku. Zmiana ta podyktowana jest polityką spółki, która dąży do koncentracji działalności w zakresie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Dzięki temu nowa lokalizacja - oprócz tego, że w całości przejmie dyżury nocnej i świątecznej opieki medycznej, będzie realizowała także część funkcji poradni specjalistycznych.

- Dążymy do poprawy standardu świadczonych usług medycznych z uwzględnieniem oczekiwań naszych pacjentów - mówi Jacek Nowak, prezes Zespołu Lecznictwa Otwartego. - W nowej placówce umieścimy "pod jednym dachem" wszystkie elementy niezbędne do kompleksowego zabezpieczenia świadczeń świątecznej i nocnej opieki oraz medycyny pracy. Składają się na nie nowoczesne centrum diagnostyki obrazowej, laboratorium analityczne oraz poradnie specjalistyczne: laryngologiczna, neurologiczna, okulistyczna, gabinety POZ i lekarza medycyny pracy. Dzięki temu pacjenci mogą spodziewać się nowoczesnych rejestracji i oczekiwania na wizytę u lekarza w komfortowych warunkach - dodaje Jacek Nowak.

Ponadto jaworznickie ZLO w najbliższym czasie będzie się koncentrować na utrzymaniu dostępności Podstawowej Opieki Zdrowotnej w każdej dzielnicy, a zatem żadna z przychodni nie będzie likwidowana. W centrum miasta będzie dodatkowo rozwijana działalność w zakresie poradni specjalistycznych ze szczególnym uwzględnieniem przychodni na Podwalu, Podłężu i Zaciszu.

Placówka Podstawowej Opieki Zdrowotnej - Centrum
(budynek Zespołu Poradni Chirurgicznych - obok sądu)
ul. Grunwaldzka 30, 43-600 Jaworzno
tel. 32 / 616 35 79

Świadczenia są udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do godziny 8.00 dnia następnego. Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia.