Chorobowe bez papierka od 1 grudnia

21 listopada 2018, 11:00

Chorobowe bez papierka od 1 grudnia - informacja ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Jest to istotna zmiana nie tylko dla lekarzy, lecz także dla pracodawców i pracowników.

Wystawienie e-ZLA trwa tylko chwilę, bo system podpowiada lekarzowi większość danych. E-ZLA wystawione przez lekarza natychmiast trafia do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy i ubezpieczonemu (pacjentowi). Jeśli pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), natychmiast otrzyma wiadomość, że wystawiono zwolnienie jego pracownikowi. Następnie, również za pośrednictwem PUE ZUS, otrzyma samo zwolnienie.

Dzięki temu pracownik nie musi dostarczać zwolnienia do pracodawcy. Może także obejrzeć e-ZLA, które wystawił mu lekarz, na swoim profilu na PUE ZUS.

• Lekarzu - sprawnie wystawisz e-ZLA, nie musisz go przekazywać do ZUS ani przechowywać papierowych kopii. Do wystawiania e-ZLA możesz też upoważnić asystenta medycznego.
  • Pracodawco - natychmiast się dowiesz, że Twój pracownik jest na zwolnieniu lekarskim.
  • Pacjencie - możesz spokojnie wracać do zdrowia. Nie musisz już pamiętać, żeby dostarczyć zwolnienie do pracodawcy.

Więcej informacji o e-ZLA na stronie internetowej: www.zus.pl/ezla oraz pod numerem tel. 22 560 16 00.