Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Hereford partnerem Jaworzna

19 grudnia 2018, 11:54

Hereford partnerem Jaworzna

Hereford partnerem Jaworzna

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni wyrazili zgodę, by do grona miast partnerskich Jaworzna dołączył angielski samorząd Hereford. List intencyjny o podjęciu współpracy podpisali 1 października br. prezydent Jaworzna - Paweł Silbert oraz Burmistrz Hereford - Sue Boulter i Tracy Morris - Zastępca Urzędnika Miejskiego.

- Hereford to bardzo ciekawe miasto, które słynie ze znakomitej wiktoriańskiej architektury, parków, przestrzeni publicznych i tradycji. Na ulicach jest mnóstwo ludzi, to dzięki oddaniu wielu przestrzeni pieszym oraz tworzenia ciekawych zielonych miejsc w mieście. Hereford ma dużą polską społeczność - mieszka tu około 53 tysiące ludzi, w tym trzy tysiące Polaków, wśród nich są jaworznianie - mówi prezydent Paweł Silbert.

Podjęcie uchwały przez Radę Miejską jest podstawą do opracowania planu współpracy między Hereford a Jaworznem. Zgodnie z podpisanym 1 października br. listem intencyjnym, współpraca partnerska będzie opierać się na rozszerzeniu istniejących kontaktów między miastami polegającej na wymianie doświadczeń oraz informacji w obszarach dotyczących wzajemnych kompetencji, tworzeniu podstaw współpracy pomiędzy organizacjami działającymi w Jaworznie oraz w Hereford, uczestnictwie w ważnych dla społeczności obu miast wydarzeniach, wzajemnej wymianie grup dzieci i młodzieży oraz rozwijaniu sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania kontaktów między przedsiębiorcami.

***

Hereford, to angielskie miasto, położone w hrabstwie Herefordshire, w pobliżu granicy z Walią. Słynie m.in. z największej znanej mapy średniowiecza - pochodzącej z ok. 1300 roku i katedry zbudowanej w 1079 roku, w której znajduje się ww. mapa. Zamieszkuje je około 53 tysięcy mieszkańców, w tym ponad trzy tysiące Polaków. Właśnie dobre relacje z polską społecznością, jak i chęć zawiązania współpracy z polskim miastem skłoniły ówczesnego burmistrza Jima Kenyona do nawiązania w 2017 roku bliższych kontaktów z Jaworznem i spotkania z prezydentem Pawłem Silbertem.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek