Skuteczne ważenie

4 marca 2013, 12:28

Po dwóch miesiącach współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego, MZDiM przygotował krótkie podsumowanie dotychczasowych działań. Oprócz ujawnionych wykroczeń, ze wstępnych analiz wynika, że kontrole mają także oddziaływanie prewencyjne - ruch pojazdów ciężkich na ul. Grunwaldzkiej w dni "ważenia" jest nawet o połowę mniejszy niż na co dzień.

Od początku roku MZDiM we współpracy z ITD prowadzi kontrole samochodów ciężarowych korzystających z sieci drogowej Jaworzna. Do pomiarów wagi wykorzystywany jest specjalistyczny system, za pośrednictwem którego sprawdzane są naciski na osie oraz masa całkowita pojazdów. Prowadzone działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapobieganie niszczeniu przez tiry nawierzchni jaworznickich ulic.

W trakcie dotychczasowych kontroli w kilku pojazdach stwierdzono przekroczoną masę całkowitą, a kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi. Funkcjonariusze ujawnili także przekroczenia w zakresie nacisków na oś oraz wymiarów pojazdów, czego efektem było wszczęcie postępowań administracyjnych, które mogą skutkować nałożeniem dotkliwych kar finansowych na przedsiębiorców. Na parking strzeżony trafiły również przeciążone samochody ciężarowe przewożące konstrukcje betonowe.

- Należy podkreślić, że kilka lat temu wprowadziliśmy ograniczenia tonażu przy głównych jaworznickich drogach tworząc swego rodzaju “korytarz” dla samochodów ciężkich. Wyznaczona trasa chroni te części miasta, w których ruch pojazdów o dużej masie całkowitej nie jest niezbędny - wyjaśniam Nikodem Motyka z MZDiM. - Dodatkowe ograniczenia dla ruchu ciężarówek w dzielnicach pojawiły się także po oddaniu nowych inwestycji drogowych, które mogły przejąć transport ciężki. Dzięki temu udało się w sposób znaczący obniżyć ruchu w centrum miasta i niektórych osiedlach mieszkaniowych - m.in. w Byczynie, Jeleniu czy Dąbrowie Narodowej.

Przypomnijmy, że obecnie ruch tranzytowy przez Jaworzno na relacji Kraków - Katowice powinien odbywać się trasą:  Obwodnica Dąbrowy Narodowej - ul. Wojska Polskiego -  ul. Martyniaków - ul. Chopina - Obwodnica Południowa - ul. Radwańskich (droga przez hałdę) - ul. Jana Pawła II (Trasa Śródmiejska) - ul. Krakowska.