Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Rozwijamy współpracę z Hereford

25 kwietnia 2019, 11:05

Rozwijamy współpracę z Hereford

Rozwijamy współpracę z Hereford

Przed tygodniem delegacja jaworznickich samorządowców odwiedziła brytyjskie miasto partnerskie Hereford. Podjęto rozmowy na temat perspektyw dalszej współpracy oraz wymiany doświadczeń w uzgodnionych przez obie strony tematach. Jaworznicka delegacja odwiedziła również kilka zakładów produkcyjnych na terenie Hereford oraz złożyła hołd polskim lotnikom walczącym w Bitwie o Anglię, którzy spoczęli na cmentarzu w brytyjskim mieście partnerskim.

W dniach od 13 do 18 kwietnia br. sześcioosobowa delegacja jaworznickich samorządowców na zaproszenie strony brytyjskiej gościła w Hereford. Podstawą do oficjalnych wizyt jest uchwała o współpracy z tym angielskim miastem, podjęta w ubiegłym roku przez Radę Miejską w Jaworznie. W skład delegacji wchodzili pracownicy samorządowi oraz radni – w tym między innymi członkowie Komisji Edukacji Rady Miejskiej. Jaworznicką delegację podejmowała burmistrz Sue Boulter wraz z tamtejszymi radnymi.

Wizyta miała charakter roboczy, a podczas rozmów omawiano obszary przyszłej współpracy między miastami. Istnieje realna szansa, że już w tym roku młodzież z Hereford weźmie udział w obozie międzynarodowym organizowanym w Jaworznie w okresie wakacyjnym. Poruszono także tematy dot. inwestycji infrastrukturalnych w obu miastach, innowacyjnych projektów głównie w zakresie elektromobilności, budownictwa mieszkaniowego oraz polityki zdrowotnej.

Jaworzniccy samorządowcy uczestniczyli w lokalnym święcie, spotkali się także między innymi z dziećmi przedstawicieli Polonii mieszkającej w Hereford, lokalną organizacją skautów oraz fundacją zajmującą się międzynarodową wymianą młodzieży, działającą w mieście partnerskim. Nie obyło się także bez historycznych akcentów. Dzieci pochodzenia polskiego, uczęszczające do szkół w Hereford, nakręciły i zaprezentowały film dokumentalny o Polakach biorących udział w Bitwie o Anglię oraz późniejszych działaniach na froncie zachodnim. Jaworznicka delegacja złożyła hołd polskim lotnikom, którzy spoczywają na cmentarzu w Hereford (w okresie II wojny światowej Hereford było jedną z ważnych baz RAF).

Samorządowcy z Jaworzna zostali również zaproszeni do zwiedzenia kilku zakładów produkcyjnych z branży przetwórstwa spożywczego, które funkcjonują w Hereford. Rolnictwo, hodowla bydła oraz przetwórstwo spożywcze stanowią główne gałęzie gospodarcze obecne w partnerskim mieście.

W skład jaworznickiej delegacji weszli: Grzegorz Cyran - Pełnomocnik ds. koordynacji inwestycji, Krystyna Kotulska - kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Współpracy z Zagranicą, Marcin Koziarz - Koordynator ds. Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii, Anna Lichota - wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej oraz radni - Mariusz Kowalski i Dawid Domagalski. Podczas wizyty podjęte zostały ustalenia o współpracy na najbliższe miesiące - jednym z pierwszych planowanych działań jest zorganizowanie w Jaworznie letniego obozu skautów z miast partnerskich, a także wspólna konferencja dot. inwestycji i innowacji w trakcie rewizyty gości z Anglii.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek