II Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka Archetti za nami

28 kwietnia 2019, 13:31

II Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka Archetti za nami

Za nami II Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka Archetti, którego finał odbył się w sobotę, 27 kwietnia br. w Domu Kultury w Jeleniu. Nagrody zwycięzcom wręczali m.in. Pełnomocnik Prezydenta do spraw Przedsiębiorczości i Współpracy Społecznej Łukasz Kolarczyk oraz Marzenna Synowiec - dyrektor Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti.

Ponownie w Jaworznie gościliśmy najzdolniejszych młodych skrzypków z całej Polski, którzy przyjechali zaprezentować się jury złożonemu w wybitnych osobowości świata wiolinistyki.

Zmagania odbywały się w dwóch etapach i już w drugiej rundzie konkursu uczestnicy mieli okazję do pracy z żywym organizmem orkiestry, ucząc się w ten sposób przedstawiania własnej wizji kompozycji i współpracy z większym zespołem i z dyrygentem. Równolegle podczas Konkursu członkowie jury prowadzili otwarte lekcje mistrzowskie. Dodatkowo w ramach konkursu odbyły się też koncerty - pierwszy z nich jako impreza towarzysząca, był to koncert Archetti (26 kwietnia), w którym muzykom towarzyszyli Agata Szymczewska oraz Szymon Krzeszowiec, a kolejny - ten najważniejszy, koronujący i podsumowujący cały Konkurs, czyli koncert laureatów (27 kwietnia).

Po dwóch dniach przesłuchań Jury wybrało zwycięzców. Grand Prix - Nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta - skrzypce lutnicze z z mistrzowskiej pracowni Michała Różaka o wartości 15.000 zł otrzymała: Milena Pioruńska.

Nagrody pieniężne otrzymali:

• Grupa I:
    • I miejsce: Emilia Krzeszowiec - 2.000 zł
    • I miejsce: Natalia Szymczyk - 2.000 zł
    • II miejsce: nie przyznano
    • III miejsce: Emilia Schock - 1.000 zł
  • Grupa II:
    • I miejsce: nie przyznano
    • II miejsce: Matylda Stasiak - 1.500 zł
    • III miejsce: Zofia Lipska - 1.000 zł
  • Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego - Album z muzyką Wojciecha Kilara otrzymali: Milena Pioruńska, Emilia Krzeszowiec, Natalia Szymczyk, Emilia Schock, Matylda Stasiak, Zofia Lipska.
  • Nagrodę Specjalną Muzyków Orkiestry Archetti - Tunet - Metronom KORG oraz Koncert z Archetti Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna w sezonie artystycznym 2019/2020 - maj 2020 otrzymała: Natalia Szymczyk.
  • Nagrodę Specjalną w postaci Koncertu z Archetti Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna w sezonie artystycznym 2019/2020 - wrzesień/październik 2019 otrzymali: Milena Pioruńska, Emilia Krzeszowiec, Natalia Szymczyk.
  • Nagrodę Agaty Szymczewskiej za wyróżniające wykonanie kaprysu otrzymała: Milena Pioruńska.
  • Nagrodę Agaty Szymczewskiej za wyróżniającą dojrzałość artystyczną: Emilia Krzeszowiec.

Honorowy patronat nad konkursem objęli Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek