Święto Konstytucji

2 maja 2019, 15:47

Święto Konstytucji

W piątek, 3 maja odbędą się uroczyste obchody Święta Konstytucji. W tym roku przypada 228. rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

Miejskie uroczystości związane z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty, a artyści Centrum Kultury "Teatr Sztuk" zaprezentują okolicznościowy program. Po jego zakończeniu zostaną wręczone nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych, a następnie zwiedzić można okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Miasta Jaworzna.

Szczegółowy program uroczystości:

• godz. 09.00 - Msza Święta w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny;
  • godz. 10.15 - przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości, okolicznościowe przemówienie, program artystyczny w wykonaniu artystów Centrum Kultury "Teatr Sztuk" w Jaworznie;
  • godz. 10.30 - wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 13 w Jaworznie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna oraz Śląskiego Kuratora Oświaty;
  • godz. 11.00 - składanie kwiatów pod pomnikiem;
  • ok. godz. 11.30 - zwiedzanie okolicznościowych wystaw:
  • Miejska Biblioteka Publiczna (Rynek Główny 17) - Pierwsza nowoczesna Konstytucja w Europie. Twórcy i sygnatariusze;
  • Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5) - Wernisaż Jednej Pracy "Inklinacje".

Zapraszamy do udziału w uroczystościach!