Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Święto wyjątkowych rodzin

17 czerwca 2019, 12:18

Kilkadziesiąt jaworznickich rodzin bawiło się w sobotę, 15 czerwca w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera podczas obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Na uczestników pikniku czekały rozmaite atrakcje: występy artystyczne, pokaz iluzji, zabawa przy muzyce DJ-a Martina, największa w Jaworznie dmuchana zjeżdżalnia, bańki mydlane czy konkurs ciast. Pracownicy GEOsfery przygotowali grę terenową „Okiem Przyrodnika”. Rodziny odwiedziły Monika Bryl, zastępca prezydenta miasta oraz Maria Materla, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych i radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Rodziny zastępcze obecne na sobotnim pikniku zgodnie twierdzą, że to bardzo dobra inicjatywa. Przede wszystkim dlatego, że przygotowana jest głównie z myślą o dzieciakach, na które czeka tyle atrakcji. Oprócz tego daje możliwość spotkania się i wymiany doświadczeń między rodzicami zastępczymi.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego ma być jednym z elementów zwiększających świadomość społeczną na temat tego, jak ważną funkcję pełnią te rodziny i jak nieocenione są ich zasługi w systemie opieki nad dzieckiem. To też forma wyrażenia podziwu i uznania dla rodzin zastępczych.

Jest to święto tym bardziej wyjątkowe dla Jaworzna, że jednym z inicjatorów jego wprowadzenia była Mariola Zych-Walaszczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie. To właśnie w siedzibie naszego MOPS-u 1 lipca 2003 roku, podczas spotkania z Andrzejem Olszewskim, przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia "Misja Nadziei", zrodził się pomysł uhonorowania rodzin zastępczych w tak uroczysty sposób. Następstwami tego spotkania były inicjatywa obywatelska i uchwalenie przez Sejm RP dnia 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego oraz powstanie (5 marca 2004 roku) w Warszawie Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

Zostań rodziną zastępczą - podaruj miłość

Dzieci, które z różnych przyczyn tracą swoich rodziców lub są im odbierane, mogą trafić do pogotowia opiekuńczego, rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka lub placówki opiekuńczo-wychowawczej, gdzie czekają na adopcję. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest czasowe umieszczanie dzieciaków w rodzinie zastępczej, co przede wszystkim daje im swoistą namiastkę prawdziwego domu. W Jaworznie funkcjonuje obecnie 98 takich rodzin.

Niestety, w naszym mieście, tak jak w całej Polsce, ciągle brakuje nowych chętnych na objęcie tej odpowiedzialnej funkcji. Jaworznicki MOPS ciągle poszukuje zatem kandydatów. Wszyscy, którym przyświeca idea pomocy dzieciom i zastanawiają się nad zostaniem rodziną zastępczą muszą przede wszystkim zgłosić się do działu pieczy zastępczej MOPS-u, znajdującego się na drugim piętrze budynku przy ul. Inwalidów Wojennych 14. Tam otrzymają wszystkie istotne informacje, które z pewnością pomogą im w podjęciu właściwej decyzji. Pełna informacja o pieczy zastęczpczej znajduje się też na stronie: https://mops.jaworzno.pl/dzial-pieczy-zastepczej.html

ObrazekObrazek