W ostatnich dniach na terenie naszego miasta ponownie doszło do prób wyłudzenia pieniędzy metodami „na policjanta" i „na wnuczka”. Zwracamy się do mieszkańców z apelem o szczególną ostrożność i informujemy, jak nie stać się ofiarą oszustów! Prosimy także, aby rodzina - dzieci i wnuki - uczulały osoby starsze na tego typu sytuacje.
- Prowadzone wspólnie z Urzędem Miejskim akcje informacyjne i profilaktyczne wśród seniorów przynoszą coraz wyraźniejsze efekty. Ostatnio otrzymaliśmy sporo zgłoszeń o próbach wyłudzeń, jednak żaden z seniorów nie dał się oszukać. W jednym przypadku uniknięcie przestępstwa było możliwe dzięki czujności pracownicy banku. Cieszy nas, że świadomość wśród mieszkańców tak bardzo wzrosła, ciągle jednak apelujemy o ostrożność, zarówno do seniorów, jak i ich najbliższych, ponieważ aktywność przestępców co jakiś czas wyraźnie się nasila - podkreśla mł. asp. Monika Śliwińska z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.
Jak ustrzec się oszustwa? Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
Najczęstsze sposoby oszustw:
- NA POLICJANTA
Rozmówcy informują, że prowadzona jest tajna akcja i osoba, do której dzwonią musi pomóc w jej przeprowadzeniu. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.
PAMIĘTAJ!
Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji. Policja nigdy nie prosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Tak zachowują się tylko przestępcy.
- NA WYPADEK
Rozmówcy informują osobę, do której dzwonią, że jej najbliższy spowodował wypadek drogowy. Rozmówca przestawia się jako policjant i żąda pieniędzy w zamian za pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej, "polubowne" załatwienie sprawy, dla adwokata itp.
PAMIĘTAJ!
Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Rozłącz się. W miarę możliwości skontaktuj się telefonicznie z członkiem rodziny, który rzekomo miał wypadek drogowy, dzwoniąc na jego numer telefonu.
- NA WNUCZKA
Oszust dzwoni na telefon domowy i przekonuje osobę, z którą rozmawia, że jest jej wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z rodziny. Informuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy (spłata długu w banku, zakup towaru po okazyjnej cenie, leczenie). Po pieniądze ma zgłosić się znajomy, gdyż on sam nie może przyjechać. Po jakimś czasie znajomy "wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary po pieniądze.
PAMIĘTAJ!
Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Nie działaj w pośpiechu, nie ulegaj presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Rozłącz się. Potwierdź informację u innych członków rodziny, kontaktując się z nimi telefonicznie.